Recykling po polsku. Wciąż nie umiemy tego robić?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:53
W połowie zeszłego roku, dzięki nowym przepisom, przywrócono na ulice polskich miast identyczne kolorowe pojemniki do segregacji. Samorządy mają teraz kilka lat na wprowadzenie obowiązku właściwego korzystania z nich. Jak wygląda dbanie o środowisko na co dzień w Polsce?
Audio
  • Jak Polacy segregują śmieci i co należy zrobić, byśmy bardziej skutecznie dbali o środowisko? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Pinkyone

Butelka ekologia 663 f
Dlaczego w Polsce recycling nie działa?

- Edukacja ekologiczna w naszym kraju to wciąż praca u podstaw. Polakom nie chce się segregować śmieci, a jeśli już musimy to robić, dążymy do tego, by system był jak najmniej skomplikowany. Kilka lat, podczas których każda gmina wypracowywała swój system recyklingu, dziś odbija nam się czkawką, bo nie wiemy, jak te śmieci segregować - mówił Aneta Stawicka z Rekopolu. Natomiast jak przekonywał Sławomir Brzózek z fundacji Nasza Ziemia, już od kilkunastu lat - na poziomie deklaracji - chcemy dbać o środowisko. Ale to w większości przypadków puste słowa. - Jeśli mamy nieprzejrzyste prawo i rozwodnioną odpowiedzialność, to przepisy nie mogą być skuteczne. Dlatego warto, by urządzenia formalne i logistyczne były jak najprostsze i jak najbardziej zrozumiałe, wówczas Polacy będą się do nich stosować - podkreślał ekspert. 

Jakich nawyków nabraliśmy przez kilka ostatnich lat obowiązkowej segregacji odpadów? Dokąd trafiają surowce wtórne? Czy wszystkie wysypiska zastąpiły już zakłady przeróbki i składowiska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście:
Aneta Stawicka (Rekopol), Sławomir Brzózek (fundacja Nasza Ziemia)
Data emisji:
10.01.2017
Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmieciowa rewolucja. Co zmieni się w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 17:08
Przeciętny Europejczyk produkuje ponad 500 kg odpadów rocznie, a Polacy wytwarzają średnio o 150 kg śmieci mniej. Niestety segregacji w naszym kraju podlega tylko ok 10 proc. odpadów. Dlatego od lipca w życie mają wejść nowe zasady ich segregacji.
rozwiń zwiń