Zbyt wysokie rachunki za prąd? Czerp energię z ogródka!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:41
Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest sporo, choć przy obecnych cenach prądu wydają się one niewystarczające. Studenci z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali mobilną stację do magazynowania energii. Można ją ustawić we własnym ogródku.  

Większość z nas ma już nawyk gaszenia świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączania urządzeń, z których nie korzystamy. Przy zakupach sprzętu AGD wybieramy ten energooszczędny. Stawiamy na działania ekologiczne. Jednak to wszystko może być za mało by obniżyć rachunki za prąd w naszym domu. Studenci z Koła Naukowego Energetyków z Politechniki Warszawskiej podpowiadają, że można prąd samemu produkować i go przechowywać. 

Studenci zaprojektowali zielone urządzenie do magazynowania energii. To specjalna stacja, która czerpie energię ze słońca, przy czym jest bardziej praktyczna, bo można ją trzymać w ogródku i przenosić z miejsca na miejsce. Mobilna stacja magazynowania energii to panel fotowoltaiczny zamocowany na metalowej ramie przyczepiony do specjalnego drążka. Panel ten porusza się tak, że śledzi słońce na nieboskłonie. - Dzięki temu też uzyskujemy więcej energii, bo energia elektryczna pozyskana z panelu zależy też od kąta padania promieni słonecznych na niego - tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła. - To, że panel potrafi się poruszać, a konkretnie nachylać do promieni, zwiększa jego efektywność - dodaje. 

Stacja i słońce na zimowym nieboskłonie

Panel fotowoltaiczny podłączony jest do akumulatorów, które są w stanie zmagazynować tę energię. Następnie możemy ją wykorzystać w ciągu dnia. Cała studencka instalacja jest niewielka, ma około 2 metry. Rozmówczyni Weroniki Puszkar podkreśla, że zmieści się w każdym ogródku. 

Ze stacji magazynowania energii możemy korzystać tez zimą. - Ciekawostką jest to, że zimą energia z promieni słonecznych jest nawet wyższa, bo słońce znajduje się bliżej Ziemi niż latem czy wiosną - mówi studentka. - Problem będzie z kolei z kątem padania promieni, bo słońce niżej chodzi po nieboskłonie. Nadal można jednak ustawić panel tak, żeby był zachowany kąt 90 stopni - dodaje. 

W takim urządzeniu niezwykle ważne jest to, żeby panel, jak i reszta metalowych elementów urządzenia były odporne na wilgoć. - Kiedy stacja jest naładowana możemy skorzystać z prądu podłączając do niej inne urządzenie. Tej zmagazynowanej energii nie będzie zbyt dużo, około 30 W, bo nasz panel jest mały - wyjaśnia rozmówczyni Czwórki. - I tę energię możemy wykorzystać, jeśli podłączymy ją do systemu naszego domu - dodaje. 


Posłuchaj
03:33 czwóka stacja nauka 07.01.2022.mp3 Studenci stworzyli mobilną stację magazynowania energii - jak ona działa? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Stacja tester 

Urządzenie zaprojektowane przez studentów Politechniki Warszawskiej można stawić w różnych miejscach ogrodu, przenosić je w zależności od potrzeb. - Możemy wykorzystać je tez jako tester i wskaźnik nasłonecznienia w naszym rejonie - proponuje Paulina Kucharczyk. - Za pomocą akumulatora i panelu możemy zobaczyć ile energii zbierzemy w ciągu słonecznego dnia. Może to nam dać informację, jak duża powinna być nasza docelowa stacja fotowoltaiczna - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował:  Weronika Puszkar

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Dla nauki poświęcili zdrowie i życie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:24
Wśród licznych biografii zasłużonych dla dziejów świata znajdziemy naukowców, którzy swej pracy i pasji poświęcili życie, a ich odkrycia stały się podwaliną wielu dziedzin współczesnej nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
rozwiń zwiń