Zbyt wysokie rachunki za prąd? Czerp energię z ogródka!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:41
Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest sporo, choć przy obecnych cenach prądu wydają się one niewystarczające. Studenci z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali mobilną stację do magazynowania energii. Można ją ustawić we własnym ogródku.  
Mobilna stacja fotowoltaiczna może nam dać informację, jak duża powinna być nasza docelowa stacja fotowoltaiczna
Mobilna stacja fotowoltaiczna może nam dać informację, jak duża powinna być nasza docelowa stacja fotowoltaicznaFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Większość z nas ma już nawyk gaszenia świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączania urządzeń, z których nie korzystamy. Przy zakupach sprzętu AGD wybieramy ten energooszczędny. Stawiamy na działania ekologiczne. Jednak to wszystko może być za mało by obniżyć rachunki za prąd w naszym domu. Studenci z Koła Naukowego Energetyków z Politechniki Warszawskiej podpowiadają, że można prąd samemu produkować i go przechowywać. 

Studenci zaprojektowali zielone urządzenie do magazynowania energii. To specjalna stacja, która czerpie energię ze słońca, przy czym jest bardziej praktyczna, bo można ją trzymać w ogródku i przenosić z miejsca na miejsce. Mobilna stacja magazynowania energii to panel fotowoltaiczny zamocowany na metalowej ramie przyczepiony do specjalnego drążka. Panel ten porusza się tak, że śledzi słońce na nieboskłonie. - Dzięki temu też uzyskujemy więcej energii, bo energia elektryczna pozyskana z panelu zależy też od kąta padania promieni słonecznych na niego - tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła. - To, że panel potrafi się poruszać, a konkretnie nachylać do promieni, zwiększa jego efektywność - dodaje. 

Stacja i słońce na zimowym nieboskłonie

Panel fotowoltaiczny podłączony jest do akumulatorów, które są w stanie zmagazynować tę energię. Następnie możemy ją wykorzystać w ciągu dnia. Cała studencka instalacja jest niewielka, ma około 2 metry. Rozmówczyni Weroniki Puszkar podkreśla, że zmieści się w każdym ogródku. 

Ze stacji magazynowania energii możemy korzystać tez zimą. - Ciekawostką jest to, że zimą energia z promieni słonecznych jest nawet wyższa, bo słońce znajduje się bliżej Ziemi niż latem czy wiosną - mówi studentka. - Problem będzie z kolei z kątem padania promieni, bo słońce niżej chodzi po nieboskłonie. Nadal można jednak ustawić panel tak, żeby był zachowany kąt 90 stopni - dodaje. 

W takim urządzeniu niezwykle ważne jest to, żeby panel, jak i reszta metalowych elementów urządzenia były odporne na wilgoć. - Kiedy stacja jest naładowana możemy skorzystać z prądu podłączając do niej inne urządzenie. Tej zmagazynowanej energii nie będzie zbyt dużo, około 30 W, bo nasz panel jest mały - wyjaśnia rozmówczyni Czwórki. - I tę energię możemy wykorzystać, jeśli podłączymy ją do systemu naszego domu - dodaje. 


Posłuchaj
03:33 czwóka stacja nauka 07.01.2022.mp3 Studenci stworzyli mobilną stację magazynowania energii - jak ona działa? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Stacja tester 

Urządzenie zaprojektowane przez studentów Politechniki Warszawskiej można stawić w różnych miejscach ogrodu, przenosić je w zależności od potrzeb. - Możemy wykorzystać je tez jako tester i wskaźnik nasłonecznienia w naszym rejonie - proponuje Paulina Kucharczyk. - Za pomocą akumulatora i panelu możemy zobaczyć ile energii zbierzemy w ciągu słonecznego dnia. Może to nam dać informację, jak duża powinna być nasza docelowa stacja fotowoltaiczna - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował:  Weronika Puszkar

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Dla nauki poświęcili zdrowie i życie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:24
Wśród licznych biografii zasłużonych dla dziejów świata znajdziemy naukowców, którzy swej pracy i pasji poświęcili życie, a ich odkrycia stały się podwaliną wielu dziedzin współczesnej nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
rozwiń zwiń