27. Piknik Naukowy. In vitro w świecie roślin i różnorodność kapusty

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 11:20
Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. To prawdziwa gratka dla wszystkich interesujących się nauką i nowinkami technicznymi. To miejsce, gdzie można będzie zobaczyć niezwykłe doświadczenia, zaskakujące pokazy naukowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Tych na pewno nie zabraknie na stoisku Koła Naukowego Ogrodników SGGW. 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Tak było w zeszłym roku.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Tak było w zeszłym roku. Foto: PR/Cezary Piwowarski
  • 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. 
  • Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". 
  • Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.
  • Wśród licznych stoisk będzie można odwiedzić także to przygotowane przez Koło Naukowe Ogrodników SGGW.
  • O atrakcjach czekających na odwiedzających opowiadają dr Sebastian Przybyłko, opiekun Koła, oraz doktorantka Janina Zaród. 

Już 15 czerwca 2024 roku na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. 


27. Piknik Naukowy - pod jakim hasłem się odbywa?

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00-20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, kultowe eksperymenty naukowe, liczne doświadczenia oraz zapierające dech w piersiach pokazy dla osób w każdym wieku. Na miejscu nie zabraknie naszych wysłanników, którzy będą dla nas relacjonować wydarzenie.


Co można będzie zobaczyć na stoisku Koła Naukowego Ogrodników SGGW?

Jednego można być pewnym - na pikniku atrakcji nie zabraknie. My w Czwórce już teraz jednak sprawdzamy, co można będzie zobaczyć na stoisku Koła Naukowego Ogrodników SGGW.

- Pokażemy różne formy kapusty, [], porozmawiamy o jabłkach i o ciekawych aspektach, których na co dzień nie zauważamy w tych bardzo powszechnych owocach - mówi dr Sebastian Przybyłko, opiekun Koła. - Między innymi można będzie zobaczyć jabłka z czerwonym miąższem i dowiedzieć się, co mają wspólnego z opalaniem. Zdradzimy także, jak powstaje z nich cydr.


Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!

Na czym polega in vitro w świecie roślin?

Podczas pikniku można będzie się także dowiedzieć, jak w roślinnym świecie działa metoda in vitro.

- Rośliny mają właściwość, której nie mają komórki zwierzęce. Mianowicie komórka roślinna może się zróżnicować w inną. Żeby to zobrazować, jako przykład podam komórkę ludzkiego naskórka. Jeśli się ją podzieli, to będą to dwie komórki ludzkiego naskórka, natomiast rośliny potrafią się zróżnicować w inną tkankę - tłumaczy Janina Zaród. - Ta właściwość jest wykorzystywana od setek lat przy robieniu sadzonek, gdzie wystarczy uszczknąć czubek jakiejś rośliny, a ona wypuści korzenie. Natomiast w laboratoryjnej skali można rozmnożyć rośliny na ten sam sposób, ale z bardzo małych fragmentów. Kilkumilimetrowy fragment tkanki roślinnej wystarczy, żeby docelowo uzyskać kilkaset roślin. Na naszym stanowisku będziemy pokazywać, jak się to odbywa.Kapusta niejedno ma imię

Podczas Pikniku Naukowego można będzie także poznać tajemnice jakże popularnej u nas kapusty i dowiedzieć się, jak bardzo może być zróżnicowany jeden gatunek rośliny.

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zarówno kapusta biała, czerwona, włoska, jak i jarmuż, brokuł, kalafior, kalarepa i brukselka to jeden gatunek. Tylko przez tysiące lat w różnym kierunku poszła selekcja tych roślin - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Jeżeli wybierano tylko rośliny o pięknych, dużych, zawijających się liściach i rozmnażano je między sobą, to po kilkuset latach uzyskano kapustę głowiastą. Gdy selekcjonowano np. rośliny z grubą łodygą, to powstała w rezultacie kalarepa, która jest tak naprawdę zgrubiałą łodygą kapusty. Jeżeli selekcji poddawano pąki, to uzyskano brokuł itd.


- Świat roślin jest niezwykle bogaty, różnorodny i ciekawy - przekonuje dr Sebastian Przybyłko. - Warto go poznać i się nim zachwycić. Zapraszamy więc do odwiedzania naszego stoiska.

27. Piknik Naukowy odbędzie się 15 czerwca na błoniach PGE Stadionu Narodowego w godzinach od 11.00 do 20.00. Wstęp wolny.


Posłuchaj
11:45 CZWORKA/Piknik Naukowy Koło Naukowe Ogrodników SGGW 13.06.2024.mp3 Piknik Naukowy 2024 - Sebastian Przybyłko, opiekun Koła Naukowego Ogrodników SGGW, oraz doktorantka Janina Zaród, opowiadają o atrakcjach, jakie można będzie zobaczyć na stoisku Koła (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Sebastian Przybyłko (opiekun Koła Naukowego Ogrodników SGGW), Janina Zaród (doktorantka, członkini Koła Naukowego Ogrodników SGGW)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor

Czytaj także

Marika Kudra: w pumptracku liczy się zwinność

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 08:30
Marika Kudra trenuje pumptrack już od 11 lat. Jest mistrzynią Polski w tej dyscyplinie, a w tym roku - na Mistrzostw Świata UCI Pump Track - zajęła 19. miejsce. - Byłam jedyną Polką, która się tam zakwalifikowała, więc to dla mnie duże osiągnięcie. To były moje pierwsze mistrzostwa świata, więc teraz mam apetyt na więcej - zapowiada zawodniczka.
rozwiń zwiń