Drytooling - gdzie uprawia się wspinaczkę zimową w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 14:30
Drytooling to zimowa wspinaczka sportowa. Od tej "tradycyjnej" różni się właściwie tylko... temperaturą. Wspina się zimą i w oblodzonych skałach.
W audycji  Co Was Kręci tematem jest drytooling. i
W audycji "Co Was Kręci" tematem jest drytooling. iFoto: shutterstock/Jan Nedbal
  • Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem takich sprzętów jak raki i czekan. 
  • W Polsce ta dyscyplina znana jest i uprawiana od kilkunastu lat. 
  • Drytooling można trenować i uprawiać jedynie w wyznaczonych do tego skałach i miejscach. 

Drytooling - co to jest?

Drytooling to coraz popularniejszy rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej. Odbywa się na oblodzonych szlakach i skałach.

- Idealne warunki dla nas to tzw. szklane góry, czyli warunki, które dla turystów są bardzo niebezpieczne - mówi Kuba Siwek z Klubu Wysokogórskiego Warszawa. - To jest takie oblodzenie na podejściu na skałach, które można powiedzieć, jest przekleństwem turystów. Natomiast wspinacze uwielbiają takie warunki.

Drytooling - jaki sprzęt jest potrzebny?

Drytooling w Polsce uprawiany jest od kilkunastu lat i jak zauważa gość Czwórki, naturalnie został wyodrębniony ze wspinania zimowego. - Można powiedzieć, że rozróżniamy trzy rodzaje wspinania. Jest to wspinanie lodowe, czyli np. na zamarzniętych wodospadach, które nazywamy lodospadami. Jest to też wspinaczka w tak zwanym "miksie", czyli mamy fragmenty skalne, które są z dodatkami oblodzonych elementów lub zmrożonego śniegu - wyjaśnia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Są oczywiście fragmenty czysto skalne, które pokonujemy zimą. I one właśnie zostały wyodrębnione jako oddzielna dyscyplina, czyli typowy drytooling. To wszystko różni się od wspinania letniego tym, że mamy cały zimowy osprzęt, czyli raki, czekany itd.

Jak podkreśla Kuba, podstawowym wyposażeniem wspinacza jest także kask, który chroni nie tylko w przypadku upadku, ale także przed spadającymi odłamkami skał. Dodatkowo każdy wspinacz ma w plecaku ciepłe ubrania, na wypadek, gdyby trzeba było się dogrzać.  


Drytooling z powodzeniem od lat uprawia Kuba Siwek. Drytooling z powodzeniem od lat uprawia Kuba Siwek.

Gdzie można uprawiać drytooling?

W Polsce wspinanie drytoolowe dozwolone jest jedynie w specjalnie do tego celu przeznaczonych rejonach. - Jednym typem są tak zwane ogródki drytoolowe. Są to rejony skalne, które są przeznaczone do tego typu wspinaczki. Bardzo istotną kwestią w całym środowisku wspinaczkowym jest, żeby z czekanami i rakami nie wybierać się na wspinanie na skałki, które są przeznaczone do wspinania klasycznego - podkreśla gość audycji. - Z prostego powodu, te elementy bardzo niszczą skały, szczególnie te wapienne. Można powiedzieć, że  zmiany są wtedy nieodwracalne, dlatego zostały wyznaczone specjalne rejony. Bardzo często są to np. stare kamieniołomy bądź granitowe skały. Między innymi Lutynia jest takim rejonem, gdzie legalnie można się powspinać z wykorzystaniem tych narzędzi.


Takimi miejscami są także prywatne, odpowiednio przygotowane ściany wspinaczkowe, a także bunkry w Janówku. Są one miejscem klimatycznym, w którym Klub Wysokogórski Warszawa także prowadzi szkolenia.


Posłuchaj
20:56 CZWORKA/CWK drytooling - 19.11.2023.mp3 O zasadach drytoolingu opowiada Jakub Siwek (Co Was Kręci/Czwórka)

 

- Drytooling jest dyscypliną, w której bardzo łatwo można sobie zrobić krzywdę, jeżeli po prostu robimy coś w niepoprawny sposób. Więc wszystkim zalecam konsultację z osobami doświadczonymi. Taką okazją są organizowane przez nas pikniki - tłumaczy Siwek. - Podczas szkolenia pokazujemy wszystkie podstawowe techniki, które pozwalają osobie, która nigdy w życiu nie wspinała się drytoolowo, żeby była w stanie pokonać proste odcinki. Jeżeli umiejętności i kondycja pozwolą, przechodzimy do trudniejszych dróg. Na pikniki zapraszamy także doświadczonych zawodników, jest to doskonała okazja do wspólnego wspinania i wymiany doświadczeń.


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jakub Siwek (Klub Wysokogórski Warszawa)

Data emisji: 19.11.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/kk

Czytaj także

Jazda na łyżwach dla każdego - od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:45
Sezon zimowy trwa, a jednym z popularniejszych zimowych sportów jest jazda na łyżwach. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:32
Zuza Witych, narciarka freestylowa, opowieścią o swojej sportowej drodze dzieli się w filmie "Zuza". W Czwórce zdradza tajniki powstawania filmu, inspiracje i swoje marzenie na nadchodzący narciarski sezon. 
rozwiń zwiń