"Skip the line!". Obietnica wyjątkowości w Biennale Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 11:53
- Biennale Warszawa to nowa instytucja kultury, która działa publicznie od stycznia 2018 roku. Ma stały program, o którym myślimy w cyklach dwuletnich co prowadzi do skojarzenia z prawdziwym Biennale, które odbędzie się naszej przestrzeni w maju i czerwcu 2019 roku - wyjaśniał gość Czwórki Bartosz Frąckowiak. 
Audio
  • "Skip the line!". Historie o niespełnionych obietnicach (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment plakatu promującego wystawę Skip the line w przestrzeni Biennale Warszawa
Fragment plakatu promującego wystawę "Skip the line!" w przestrzeni Biennale WarszawaFoto: mat.pras. biennalewarszawa

Wystawa jest kolejnym elementem refleksji na temat populizmu. Zwrotu politycznego i rozmaitych retoryk związanych z niespełnionymi obietnicami Bartosz Frąckowiak 

- Zależało nam na tym, żeby nie było to miejsce pod jednorazowe wydarzenie. Przygotowujemy widza do właściwego Biennale stałym, dwuletnim programem - tłumaczył.

- Działania rozpoczęliśmy spektaklem "Globalna wojna domowa" w reż. Pawła Wodzińskiego. Opowiada o źródłach współczesnych sympatii politycznych upatrując ich źródła w mniej i bardziej oczywistych politycznych kontekstach. Autor wskazuje na związki np. pomiędzy ekonomią a populizmem, które, jak się okazuje są bardzo silne. Te styczne będzie można zauważyć również w ramach trwającej wystawy - wyjaśniał.

"Skip the line!" to hasło, które obiecuje, że można coś zrobić szybciej, łatwiej, na skróty. Bez czekania w kolejce, od razu przeskakując na lepszą pozycję Bartosz Frąckowiak

Czy teleturnieje telewizyjne są doskonałą ilustracją promowania populistycznych haseł? W jaki sposób artyści wykorzystali w swoich pracach strategie populistyczne? Co wspólnego z motywem przewodnim wystawy ma idea otwartej formy Oskara Hansena? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartosz Frąckowiak (zastępca dyrektora Biennale Warszawa)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 10.15

ac


Czytaj także

Galerie dookoła świata: chińska sztuka współczesna, włoski portret i Rafael w VR

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 14:34
- Na początek wybierzemy się do stolicy Bułgarii, gdzie w Galerii Narodowej w Sofii możemy zobaczyć wystawę współczesnej sztuki chińskiej - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od tradycyjnych form teatralnych po modę awangardową. Wystawa kostiumów na warszawskiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:30
"Kostium na przełomie wieków 1990-2015" to siódma odsłona międzynarodowego tournee. Wystawa prezentuje kostiumy z przełomu XX i XXI wieku. Od kostiumów teatralnych po modę awangardową, performance i instalacje.
rozwiń zwiń