Barbara Bittnerówna - to zjawisko niepowtarzalne

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 14:08
- Uważam, że Basi Bittnerówny w historii naszego tańca, w historii naszej kultury, nie można zastąpić - mówi pedagog i tancerka Barbara Sier-Janik. - Wspaniała, piękna, urodzona tancerka. Z jej predyspozycjami ciała, z jej wspaniałym wyrazem była również wspaniałą aktorką - dodaje.
Audio
  • Barbara Sier-Janik opowiada o wystawie "Basiu, zatańczymy..." (Stacja Kultura/Czwórka)
Barbara Bittnerówna, tancerka. Fotografia sytuacyjna wykonana w atelier.
Barbara Bittnerówna, tancerka. Fotografia sytuacyjna wykonana w atelier.Foto: NAC/Atelier Fotograficzne i Portretowe "Venus", Lwów/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-K-11708-1

 W Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr w Warszawie z okazji 100-lecia ZASP otwarto wystawę fotograficzną, poświęconą jednemu z najważniejszych duetów polskiego baletu - primabalerinie Barbarze Bittnerównie oraz soliście baletu i choreografowi Witoldowi Grucy. 

- Miałam wielką przyjemność widzieć Basię na scenie. Nie raz spotkałam się tam z nią - mówi gość Kasi Dydo. - To były koncerty, które odbywały się rok rocznie w Sali Kongresowej PKiN.  Tam tańczyliśmy dla dzieci, koncerty choinkowe czy związane z innymi świętami. Basia Bittnerówna była tytanem pracy. Imponowała nam odpornością, siłą fizyczną. Maleńka, drobna śliczna, z niezniszczalną energią - dodaje. 

Barbara Bittnerówna i Witold Gruca razem tańczyli od '56 rok. Było między nimi niezwykłe porozumienie, również duchowe - bardzo widoczne na scenie Barbara Sier-Janik

Barbara Bittnerówna tańczyła do 54 roku życia. Podczas lat spędzonych na scenie miała wielu partnerów scenicznych. Drugim bohaterem wystawy "Basiu, zatańczymy..." jest Witold Gruca. - To było spotkanie dwóch wielkich indywidualności, Witold to człowiek o niezużytej inwencji twórczej. Twórca - choreograf - opowiada gość Czwórki.

Co zobaczymy na wysatwie? Skąd wzięły się te wszystkie zdjęcia? Czy odnajdziemy na nich talent i szczególne umiejętności duetu? O tym m.in. w nagraniu z audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Barbara Sier-Janik (ZASP, pedagog, tancerka)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 11.15

pj/ac

Czytaj także

Biały Teatr Tańca. Przez talent i konsekwencję na największe sceny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:43
- Artysta musi mieć dużo pokory, chęci i ciężko pracować. Talent pomaga w improwizacji i poszukiwaniach, ale nie wystarczy, bo nie wyczerpuje oczekiwań publiczności. Żeby mieć możliwość opowiedzenia historii, którą chce się opowiedzieć, trzeba mieć też warsztat - mówi Izadora Weiss, tancerka i choreograf, szefowa Białego Teatru Tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od tradycyjnych form teatralnych po modę awangardową. Wystawa kostiumów na warszawskiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:30
"Kostium na przełomie wieków 1990-2015" to siódma odsłona międzynarodowego tournee. Wystawa prezentuje kostiumy z przełomu XX i XXI wieku. Od kostiumów teatralnych po modę awangardową, performance i instalacje.
rozwiń zwiń