"Mistyfikacja": Witkacego życie po życiu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 11:24
Zapraszamy na relację z premiery filmu "Mistyfikacja", w którym zagrali m. in. Jerzy i Maciej Stuhrowie.

Zapraszamy na relację z premiery filmu "Mistyfikacja", który 26 marca wszedł na ekrany polskich  kin. Tytuł nawiązuje do niejasnych okoliczności śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1939 roku. W filmowej fabule Witkacy wcale nie popełnił samobójstwa: przeżył drugą wojnę światową, a po wydarzeniach Marca 1968 jego domniemanym istnieniem zaczyna się interesować bezpieka...

Akcja filmu „Mistyfikacja” rozgrywa się rok po wydarzeniach Marca '68. Łazowski (w tej roli Maciej Stuhr), były student filologii, wydalony z uczelni za udział w manifestacjach studenckich, zostaje zwerbowany do współpracy z SB. Na studiach pisał pracę magisterską o kobietach w życiu Witkacego. Jako esbek, usiłuje wykorzystać wiedzę o artyście w swoich śledczych działaniach. Dla SB schwytanie Witkacego, w ocenie służb – wroga komunistycznego ustroju, byłoby wielkim sukcesem.

Śledztwo Łazowskiego, powoli zamieniające się w obsesję, rozpoczyna się w Zakopanem. Tam były student spotyka kobietę, która była niegdyś kochanką Witkacego. Zuza pokazuje Łazowskiemu kartki pocztowe podpisane przez artystę. Zdaniem Łazowskiego, wynika z nich, że artysta wcale nie umarł i że jest więziony przez inną spośród swoich kobiet, Czesławę Oknińską.

W filmie zobaczymy m. in. Jerzego Stuhra w roli Witkacego, Macieja Stuhra w roli Łazowskiego, Karolinę Gruszkę i Ewę Błaszczyk oraz Andrzeja Chyrę i Olgierda Łukaszewicza.

Czytaj także

Witkacy żyje i ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:19
Ostry makijaż, łysa głowa i szaleństwo w oczach. Tak wygląda kochanka Witkacego. Dla tej roli Ewa Błaszczyk bez wahania ogoliła głowę i poddała się skomplikowanej charakteryzacji, która upodobniła ją do ekscentrycznej muzy wielkiego twórcy. Jerzy Stuhr natomiast wcielił się w postać jednego z największych skandalistów XX wieku. Jak aktor sprawdził się w minach Witkacego? Zobacz galerię!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nike 2010 - nominacje

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:50
Do 14. nagrody literackiej NIKE zgłoszono 340 książek. Znana jest już lista 20 publikacji nominowanych do finału konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fenomen" wkrótce w kinach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 10:38
W „Stacji Kultura” o filmie opowiadali aktorzy, Monika Dryl i Ewa Hornich i Maciej Jachowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkaset filmów na festiwalu Era Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 07:33
We Wrocławiu startuje 10. festiwal Era Nowe Horyzonty. Pokazanych będzie około 500 filmów z 50 krajów. Ponad 140 będzie miało polskie premiery.
rozwiń zwiń