Matura 2020. "Dziady" Swinarskiego zajęły cały teatr

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 12:17
"Dziady" to ważny tekst w historii literatury polskiej, ale i w samych dziejach naszego kraju. Od spektaklu w reżyserii Kazimierza Dejmka zaczął się ciąg wydarzeń, który doprowadził do protestów marca 1968 roku. 
Audio
  • Dominika Klimek opowiada o "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Dziady w reżyserii Konrada Swinarskiego
"Dziady" w reżyserii Konrada SwinarskiegoFoto: PAP/Andrzej Piotrowski

pisarz książka maszyna do pisania shutterstock 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Proces" - posłuchaj w przerwie od nauki

Cykl dramatów Adama Mickiewicza chętnie był wystawiany na przestrzeni lat w formie tradycyjnej jak i eksperymentalnej. Warto wspomnieć 14-godzinny spektakl Michała Zadary, który "Dziady" pokazał w całości w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Niektóre adaptacje tej lektury możemy obejrzeć w sieci. 

- "Dziady" w reżyserii Konrada Swinarskiego nie zebrały jednoznacznie pozytywnych recenzji tuż po premierze, ale zapisały się w historii polskiego teatru - przypomina Dominika Klimek. - 18 lutego 1973 w Starym Teatrze w Krakowie odbyła się premiera przedstawienia, które trwało 4 godziny. Zagrała w nim ponad setka aktorów. Podział na widownię i aktorów został zburzony, co w tamtych czasach było nowością - dodaje. 

Ówcześni recenzenci pisali, że cała przestrzeń teatru została niejako objęta teatralną magmą. Nigdy niewykorzystywane w celu teatralnym użytkowe miejsca okazały się przydatne. - Spektakl zaczyna się już w holu przy szatni, potem publiczność przechodziła dalej i uczestniczyła w bardzo dziwnym pogańskim nabożeństwie - relacjonuje reporterka Czwórki. - Moim zdaniem jest to dzieło dźwiękowo interesujące, oddające atmosferę wydarzeń. Konrad Swinarski wyjechała z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym nagrywać ludowe pieśni podczas pewnego pogrzebu w Kalwarii Zebrzydowskiej. To one stały się inspiracją do tego wielogłosowego "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" - ocenia.

Czwórkowa reporterka podkreśla znaczenie niepokojącej muzyki Koniecznego, a także gry aktorskiej. 

Przedstawienie wystawiono 269 razy. Jednak wersja nagrana przez Telewizję Polską została nagrana po śmierci reżysera. Starano się oddać jego koncepcję spektaklu. Przedstawienie dostępne jest w serwisie VOD TVP. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 10.37

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2020. "Chłopi" Reymonta w wersji "na bogato"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Reymontowskie Lipce ożyły na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej nagrodzonej Noblem powieści. - W "Chłopach"odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku - przekonuje reżyser Wojciech Kościelniak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
rozwiń zwiń