Poradnik maturzysty. "Proces" - posłuchaj w przerwie od nauki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:00
"Proces" Franza Kafki to surrealistyczne dzieło wydane prawie sto lat temu. Zarówno jego treść, jak i mnogość interpretacji mogą przyprawiać maturzystów o ból głowy, dlatego zachęcamy do odświeżenia sobie tej książki w przyjaznej formie.
Audio
  • Dominika Klimek zaprasza do wysłuchania słuchowiska "Proces" (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Billion Photos

książki meżczyzna literatura książka 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Ferdydurke" - gęba, forma, 4 narratorów i 1 bohater

Na platformie Ninateka dostępne jest radiowe słuchowisko "Proces" w reżyserii Jana Werenyci z 2009 roku. To reżyser, który od lat pracuje także przy słynnej radiowej serii "W Jezioranach". "Proces" to powieść pełna absurdu, grozy i groteski. Możliwości interpretacyjnych jest tu wiele, wszystko zależy od słuchacza i czytelnika.

- Całość zaczyna się od słynnego już zdania "Ktoś musiał fałszywie oskarżyć Józefa K., bo przecież on nic złego nie zrobił, a został pewnego ranka pozbawiony wolności" - przypomina Dominika Klimek. - Główny bohater Józef K. pewnego ranka zostaje zatrzymany. Nie wiadomo o co chodzi, nikt nie chce mu nic powiedzieć. Słyszy tylko takie zadnia: "ma pan zostać u siebie", "pan nie może stad wyjść", "pan jest zatrzymany" czy "proszę iść do swojego pokoju i czekać". Już w pierwszych minutach słuchowiska robi się gorąco. Jest mowa o łapówkach, znikających depozytach, możliwych błędach systemu. Główny bohater ma problemy z machiną urzędniczą. Nie wiadomo, co ma zrobić, nie wiadomo kto może pomóc i jak się z tarapatów wyplątać - dodaje. 

"Proces" Kafki to absurdalna spirala rozmów, krytyka systemów, bezduszności. W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie.

W słuchowisku w rolę Józefa K. wcielił się aktor, Grzegorz Kwiecień. Usłyszymy też Mariusza Bonaszewskiego, Andrzeja Mastalerza, Grażynę Marzec i Julię Kijowską. Za opracowanie muzyczne odpowiada Marian Szałkowski, a za realizację dźwięku Tomasz Perkowski. 

Spektakl Teatru Polskiego Radia można znaleźć na platformie Ninateka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 11.33

pj/kul

Czytaj także

Matura 2020. Najważniejsze gatunki malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:40
Umiejętność rozpoznawania rodzajów i gatunków w malarstwie jest bardzo przydatna w trakcie matury z historii sztuki, bo gwarantuje dużą liczbę punktów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dalej z maturami? Termin poznamy na 3 tygodnie przed egzaminem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:25
Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze pod uwagę rezygnację z części ustnej egzaminów maturalnych i oparcie się jedynie na wynikach egzaminów pisemnych. 
rozwiń zwiń