Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
Audio
  • Dominika Klimek opowiada o książce "Zdążyć przed Panem Bogiem" i spektaklu Teatru Telewizji, na jej podstawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Symboliczne granice getta warszawskiego
Symboliczne granice getta warszawskiegoFoto: Shutterstock/Anastasia Petrova
para wesele 1200x660.jpg
Matura 2020. Jak czytać "Wesele" Wyspiańskiego?

Jest to książka, którą trzeba przeczytać, nie tylko do matury. Dzięki Teatrowi Telewizji Polskiej można ją także obejrzeć, choć wtedy dostaniemy tylko pewne fragmenty, adaptację. 

- Bohaterem tego dzieła jest Marek Edelman, lekarz, kardiolog - przypomina Czwórkowa reporterka, Dominika Klimek. - Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem dotyczą nie tylko zawodu lekarza, ale i czasów II wojny światowej, szczególnie warszawskiego getta - dodaje.

Spektakl wyreżyserowany przez Andrzeja Brzozowskiego w 1981 roku, którego scenariusz opracował wspólnie z reportażystką, jest godziną pełną emocjonalnego napięcie. Niestety nie wszystkie wątki opisane w książce się w nim pojawiają, a niektóre postacie są jakby zlepkiem wątków dotyczących kilku osób. - W rolę Marka Edelmana wciela się Zbigniew Zapasiewicz, który hipnotyzuje w każdym monologu - ocenia Dominika Klimek. - Słuchamy treści książki, ale aktor dodatkowo gestykuluje, moduluje głos. Rolę Hanny Krall odgrywa Elżbieta Kępińska. Wspólnie prowadzą spokojne, poruszające dialogi. Ich relacja jest niesamowita, a całość uzupełniona zdjęciami archiwalnymi - dodaje. 


pisarz książka maszyna do pisania shutterstock 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Proces" - posłuchaj w przerwie od nauki

Książka "Zdążyć przed Panem Bogiem" pojawiała się też na antenie Polskiego Radia, czytana w odcinkach. Sama autorka, w jednym z radiowych wywiadów, wyjaśniała dlaczego wciąż warto po nią sięgać.

- Warto, bo Edelman ma wciąż sporo nam do powiedzenia, jako powstaniec i jako lekarz. Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć, a to dosyć ważne rzeczy są - mówiła Hanna Krall . Jak ginąć, jak umierać - tego się dowiedział w powstaniu, a tego jak żyć dowiedział się jako lekarz - dodała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 10.37

pj/kul

Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:35
Labirynty, w niektórych tekstach kultury, są czymś oczywistym. W "Lśnieniu" Kubrica po prostu widzimy zbudowany labirynt, natomiast w opowiadaniach Brunona Schulza sprawa jest trudniejsza, odnosi się do przestrzeni miasta, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. "Chłopi" Reymonta w wersji "na bogato"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Reymontowskie Lipce ożyły na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej nagrodzonej Noblem powieści. - W "Chłopach"odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku - przekonuje reżyser Wojciech Kościelniak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Makbet" lepszy niż Freddy Krueger

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 12:30
Jeśli uważasz, że "Koszmar z ulicy Wiązów" to najlepszy horror o strasznych snach, to koniecznie przeczytaj "Makbeta".  
rozwiń zwiń