Stańko zagra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 16:41
Tomasz Stańko, w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", wykona jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina.

Środowy koncert w Sali Palladium zatytułowany jest "Tomasz Stańko w hołdzie Chopinowi". Artyście towarzyszyć będą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz oraz perkusista z Finlandii Olavi Louhivuori. Muzycy wykonają wybrane preludia, ballady i nokturny Fryderyka Chopina w autorskich jazzowych opracowaniach.

Tomasz Stańko, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych, ma już w swoim dorobku dwie autorskie aranżacje muzyki Chopina. Były to koncert z pianistą jazzowym Makoto Ozone, oraz płyta "Chopin-Impresje", nagrana z Leszkiem Możdżerem.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" jest jednym z najważniejszych w tym roku wydarzeń kulturalnych. Towarzyszy obchodom 200. urodzin Fryderyka Chopina. Potrwa od 1 do 31 sierpnia.

Jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński: "festiwal jest hołdem elity światowej sławy muzyków, złożonym Chopinowi”. Głównym założeniem imprezy jest spojrzenie na obecną Europę i ślady pozostawione przez wielkiego kompozytora. Organizatorom zależy na przedstawieniu tej muzyki w oryginalnym, historycznym wykonaniu. Jednocześnie podczas festiwalu nie zabraknie innego rodzaju brzmień - koncertów muzyki improwizowanej z jazzem na czele.

Czytaj także

Chopin prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 10:21
Jaki był słynny kompozytor? - na to pytanie odpowiada instalacja dźwiękowa "Ciennik osobisty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gavrylyuk i Hobson na polskim tropie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 16:18
2 sierpnia w Filharmonii Narodowej dwóch wirtuozów fortepianu złożyło hołd polskiej muzyce oraz historii. Z bohaterami wieczoru rozmawiały Barbara Schabowska oraz Anna Skulska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowskie inspiracje mistrzów włoskiego baroku?!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 13:27
Słynny ansambl Il Giardino Armonico złożył hołd Chopinowi, nie wychodząc poza krąg repertuaru barokowego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin, McFerrin i inni

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 12:38
Paweł Brodowski zapowie wtorkowy występ żywej legendy jazzowej wokalistyki na Festiwalu "Chopin i jego Europa"
rozwiń zwiń