Gavrylyuk i Hobson na polskim tropie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 16:18
2 sierpnia w Filharmonii Narodowej dwóch wirtuozów fortepianu złożyło hołd polskiej muzyce oraz historii. Z bohaterami wieczoru rozmawiały Barbara Schabowska oraz Anna Skulska
Audio
  • Alexander Gavrylyuk opowiada o swoich zmaganiach ze specyfiką repertuaru polskiego
  • Ian Hobson opowiada o swoich zmaganiach ze specyfiką repertuaru polskiego

 

Kiedy w czasie wojny Emil Młynarski, wybitny polski dyrygent koncertujący w latach 1911-16 na Wyspach Brytyjskich, usłyszał hymn na cześć Belgii, napisany przez Edwarda Elgara w hołdzie dla waleczności belgijskich żołnierzy, zwrócił się do kompozytora z prośbą, aby muzyką swą spopularyzował inną sprawę aktualną: sprawę wskrzeszenia Polski niepodległej. Pomysł Młynarskiego przypadł Elgarowi do gustu, zwłaszcza, że dyrygent dostarczył mu wiele oryginalnych, polskich motywów i melodii. Dzieło było gotowe na wiosnę 1915 roku. Przed publikacją Elgar zwrócił się listownie do Igncaego Jana Paderewskiego z prośbą o zgodę na wykorzystanie w Polonii cytatu z Fantazji Polskiej, na co rzecz jasna autor chętnie wyraził zgodę. Elgar włącza do swego poematu cytaty z Warszawianki i innych polskich pieśni patriotycznych, cytat z polskiego hymnu narodowego, ponadto tematy z Nokturnu g-moll Chopina i Fantazji Polskiej Paderewskiego, wplatając je w tkankę własnej muzyki.

''

Alexander Gavryluk, australijski pianista pochodzenia ukraińskiego, swój pierwszy koncert fortepianowy zagrał w wieku dziewięciu lat. Zdobył I nagrodę i złoty medal kolejno: w 1999 r. na III Międzynarodowym Koncercie Pianistycznym pamięci V. Horowitza, rok później na IV Międzynarodowym Koncercie Pianistycznym w Hamamatsu oraz w 2005 r. na Międzynarodowym Konkursie im. Artura Rubinsteina. W tym samym roku firma VAI International nagrała jego koncert na Miami Piano Discoveries Festival. W 2003 r. został oficjalnym artystą Steinwaya. Występował w salach koncertowych na całym świecie. Pracował z takimi dyrygentami jak: Władimir Aszkenazy, Herbert Blomstedt, Oleg Caetani, Dan Ettinger, Władimir Fiedosiejew, Igor Gruppman, Aleksandr Łazariew, Sebastian Lang-Lessing, Michaił Pletniow, Daniel Raiskin, Stefan Sanderling, Leif Segerstam, Jurij Simonow, Hubert Soudant, Władimir Spiwakow, Yoav Talmi czy Bramwell Tovey.

''
Ian Hobson - angielski pianista, dyrygent i pedagog. Studiował grę na fortepianie i organach w Royal Academy of Music, potem kontynuował studia na uniwersytecie w Cambridge. Następnie studiował grę na fortepianie i klawesynie na uniwersytecie w Yale (USA). W 1981 r. zdobył pierwszą nagrodę w Leeds International Piano Competition, co zapoczątkowało jego międzynarodową karierę. Zdobył również srebrne medale na międzynarodowych konkursach im. Artura Rubinsteina i L. van Beethovena. Studiował u tak wybitnych nauczycieli, jak Sydney Harrison, Ward Davenny, Claude Frank i Menahem Pressler.

 

Program:

Edward Elgar Polonia

Ignacy Jan Paderewski Fantazja polska op.19

Fryderyk Chopin Koncert e-moll op. 11

 

Wyk.  Ian Hobson – fortepian, Alexander Gavrylyuk – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej dyr. Jacek Kaspszyk

 

Barbara Schabowska rozmawia z ryrygentem Jackiem Kasprzykiem o Uwerturze "Polonia" Elgara:

 

Alexander Gavrylyuk oraz Ian Hobson opowiadają o swoich zmaganiach ze specyfiką repertuaru polskiego:

 

Czytaj także

43. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2008 11:23
Transmisje w Dwójce
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

The King's Singers w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 12:00
Przed wawszawskim koncertem legendarnego zespołu Barbara Schabowska rozmawiała z barytonem Christopherem Gabbitasem
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stańko zagra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 16:41
Tomasz Stańko, w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", wykona jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vive la Pregardien

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 16:32
Festiwal Chopin i jego Europa znalazł się na półmetku. Dorota Kozińska posumowuje koncerty ostatniego tygodnia, a Barbara Schabowska rozmawia z ich gwiazdą, tenorem Christoph Prégardienem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vive la Pregardien

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 09:00
Festiwal Chopin i jego Europa znalazł się na półmetku. Dorota Kozińska posumowuje koncerty ostatniego tygodnia, a Barbara Schabowska rozmawia z ich gwiazdą, tenorem Christoph Prégardienem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe spojrzenie na muzykę polską

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:24
Festiwal "Chopin i jego Europa" namówił międzynarodową śmietankę wykonawczą do zmierzenia się z nieznanymi na świecie dziełami Janiewicza, Kurpińskiego, Lessela, Paderewskiego. Wnioskami z tego doświadczenia artyści podzielili się z Barbarą Schabowską.
rozwiń zwiń