Uniwersum X-Men. Tożsamość zbudowana na inności

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 07:45
- Integralnym elementem tego uniwersum jest inność. To ona wyróżnia X-Menów na tle innych komiksowych superbohaterów - przekonują krytycy filmowi Bartek Czartoryski i Błażej Hrapkowicz.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Komiksy Marvela dotykają tematów społecznych: dyskryminacji, rasizmu, tolerancji i religii Bartosz Czartoryski 

Superbohaterowie bronią się przed dyskryminacją

Pierwszy komiks z serii X-Menów pojawił się na rynku we wrześniu 1963 roku i był dziełem Stana Lee oraz Jacka Kirby’ego. - Inność tych postaci zasadzała się na tym, że byli oni ludźmi obdarzonymi mocami już od urodzenia. Ich inność związana była także ze statusem społecznym. X-Meni sami musieli bronić się przed dyskryminacją - wyjaśnia gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:24 [CZWORKA]Hrapkowidz 23 sierpień 2020 mutanci.mp3 Uniwersum X-Men. Nadchodzą "Nowi mutanci" (Hrapkowidz/Czwórka) 

Seria wydawnicza X-Meni ukazuje się do dziś i liczy już ponad 500 numerów.

Dojrzewanie superbohaterów

3 lata później X-Meni pojawili się na małym ekranie w animowanym serialu "The Marvel Super Heroes”. 13 lipca 2000 roku miała premierę pierwsza część kultowych X-Menów w reżyserii Bryana Singera. Do dziś łącznie powstało 13 adaptacji filmowych. - Te pierwsze filmy były skrojone pod hollywoodzkie blockbustery. I choć wszystkie wymienione przeze mnie tematy są w nich obecne, to jednak nie tak, jak przedstawiali to scenarzyści komiksów - mówi Czartoryski. - Zmiana przyszła wraz z Matthew Vaughnem, który wyeksponował relacje między postaciami i na bazie uniwersum X-Men zaczął robić niezależne kino o dorastających ludziach.    

Posłuchaj też:

Nadchodzą "Nowi mutanci"

Najnowsza część X-Menów - "Nowi mutanci" - wejdzie na ekrany polskich kin 26 sierpnia. Na ten film fani Marvela czekali aż pięć lat. W wyreżyserowanym przez Josha Boone'a obrazie poznamy pięcioro młodych mutantów, trzymanych w sekretnym ośrodku wbrew ich woli, w których przebudzają się  zdolności i rozpoczynają walkę, by uciec od grzechów przeszłości. 

Nowi mutanci | Zwiastun [#1] | 2020 / 20th Century Studios Polska

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Bartosz Czartoryski (krytyk, dziennikarz i tłumacz)

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:06
Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eastern". Western na Dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:20
- W westernach nieogolony i bardzo męski John Wayne biega z rewolwerem po Monumet Valley, a u nas delikatna nastolatka biega z karabinem po zamkniętym osiedlu. Takie zamienianie biegunów w obrębie gatunku sprawiało nam bardzo dużo frajdy - wspomina reżyser Piotr Adamski. "Eastern" na ekranach kin już od 26 czerwca.
rozwiń zwiń