"Jak ugryźć muzykę, by jej nie pokaleczyć"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2010 12:25
"Lutosfera" z Leszkiem Możdżerem zabrzmiała 26 sierpnia w Teatrze "6. Piętro". Zobacz reportaż!
Audio

26 sierpnia w teatrze Michała Żebrowskiego w PKiN odbył się kolejny koncert z cyklu "Wyższy poziom muzyki". Tym razem na "6. piętrze" projekt "Lutosfera" zaprezentował Leszek Możdżer.

Do współpracy przy "Lutosferze"  pianista zaprosił Andrzeja Bauera, wiolonczelistę, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Pojawi się także DJ m.Bunio, który ma nadać muzyce bardziej współczesny charakter. Współpraca na jednej scenie trzech muzyków z tak odmiennych światów muzycznych – wirtuoza muzyki klasycznej, jazzmana i didżeja – zaowocowała miłą dla ucha, awangardową mieszanką dźwięków.

Możdżer zaznacza, że niełatwo było wybrać repertuar. Dzieła Lutosławskiego to całe pejzaże, krajobrazy muzyczne. Przekomponowanie ich, nadanie im nowego kształtu było niebagatelnym wyzwaniem. – Mieliśmy niemały problem. Zamierzaliśmy tak ugryźć tę muzykę, żeby jej nie pokaleczyć; posłużyć się nią do osobistej wypowiedzi, ale w taki sposób, na jaki zasługuje. Chcieliśmy podejść do projektu z dużym szacunkiem i długo zmagaliśmy się z tym projektem – tłumaczył 25 sierpnia w "Stacji kultura".

Warto zaznaczyć, że oprócz samej muzyki, w dźwiękową tkankę "Lutosfery" wpleciono  wysamplowane fragmenty wypowiedzi Witolda Lutosławskiego.

Am

Czytaj także

Bobby McFerrin zaśpiewał Chopina [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 11:29
Autor przeboju "Don't Worry Be Happy" wystąpił w Warszawie w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah z towarzyszeniem Royal Quartet w Teatrze 6. piętro

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 12:59
24 sierpnia w teatrze Michała Żebrowskiego w PKiN odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Wyższy poziom muzyki". Tym razem na 6. piętrze wystąpi Kayah.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Vołodia

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:05
Koncert poświęcony pamięci Włodzimierza Wysockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektro w starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 13:17
Do niedzieli 29 sierpnia w kopalni węgla brunatnego Katowice potrwa festiwal muzyki elektronicznej "Tauron Nowa Muzyka".
rozwiń zwiń