Bobby McFerrin zaśpiewał Chopina [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 11:29
Autor przeboju "Don't Worry Be Happy" wystąpił w Warszawie w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa".

Lubię Chopina, ale po raz pierwszy świadomie słuchałem go dopiero przygotowując się do warszawskiego koncertu "CHOPin-mcferrIN" - wyznał Bobby McFerrin na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy występ w Sali Kongresowej.

Bobby McFerrin z towarzyszeniem NDR Big Band wykonał w Sali Kongresowej wokalne improwizacje utworów z repertuaru klasycznego i jazzowego w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Obok kompozycji Chopina – m.in. Ronda a la Krakowiak F-dur, Poloneza As-dur, fantazji, ballad, nokturnów – w programie koncertu znalazły się utwory Zbigniewa Seiferta, Antonio Carlosa Jobima i Milesa Davisa oraz "Le Plus Que Lent" Claude Debussy'ego w aranżacji Gila Evansa.

"Realizując ten projekt, chcieliśmy odwołać się do muzyki tradycyjnej, która inspirowała Fryderyka Chopina. Jednocześnie wiedzieliśmy, że Chopin jest kompozytorem niezwykle wyrafinowanym. Bobby także kocha muzykę korzeni - muzykę tradycyjną Stanów Zjednoczonych. Dlatego przygotowując nasz program połączyliśmy te elementy" - powiedział na konferencji prasowej Gil Goldstein, aranżer projektu muzycznego "CHOPin-mcferrIN".

Bobby McFerrin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wokalistów-improwizatorów. Ponadto jest cenionym dyrygentem. Urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. W 1986 roku założył zespół Voicestra, z którym do dziś występuje. Jest mistrzem wokalnych improwizacji a capella i przy akompaniamencie orkiestry. McFerrin dysponuje czterooktawową skalą głosu. Z łatwością naśladuje wokalem brzmienie różnych instrumentów. Podejmuje się wykonań trudnych tematów muzycznych z gatunku jazzu, folku i muzyki klasycznej. Jest dziesięciokrotnym zdobywcą nagrody Grammy. Sławę przyniósł mu przebój "Don't worry, be happy". Współpracował z cenionymi wykonawcami jazzu i muzyki klasycznej, wśród nich z Yo-Yo Ma, Chickiem Coreą, Herbim Hancockiem, Manhattan Transfer, Jonem Hendricksem, Filharmonikami Wiedeńskimi. Dyrygował takimi orkiestrami jak New York Philharmonic, The Chicago Symphony i Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej.

Czytaj także

FashionDRAW: rysunkowa moda

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 16:24
Zapraszamy na reportaż wideo z wernisażu pierwszej w historii wystawy polskiej ilustracji mody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roan: podbiliśmy Chiny, czas na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 15:30
Odnoszą sukcesy w Chinach, teraz chcą odzyskać pozycję na polskiej scenie. Muzycy grupy Roan, której nowa płyta ujrzy światło dzienne 11 października, byli gośćmi "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roan: podbiliśmy Chiny, czas na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2010 15:30
Muzycy grupy Roan odnoszą sukcesy w Chinach, teraz chcą odzyskać pozycję na polskiej scenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poranek 23.08.2010

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:16
O przesądach z okresu dzieciństwa, wyścigu na muszlach klozetowych i myśliwych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puszka z muzyką i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 15:39
Debiutancka płyta warszawskiego hiphopowego duetu Streetworkerz ukazała się w wyjątkowo oryginalnej formie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak ugryźć muzykę, by jej nie pokaleczyć"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2010 12:25
"Lutosfera" z Leszkiem Możdżerem zabrzmiała 26 sierpnia w Teatrze "6. Piętro". Zobacz reportaż!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak ugryźć muzykę, by jej nie pokaleczyć"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 12:25
Projekt "Lutosfera" z Leszkiem Możdżerem zagości w Teatrze "6. Piętro"
rozwiń zwiń