Floryści to artyści od kwiatów. Mistrz zrobi nawet bukiet z dmuchawców

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:02
Piotr Sekunda, Piotr od kwiatów, jest Międzynarodowym Mistrzem Polski we Florystyce, potrafi zasuszyć i uwalić dmuchawca, uszyć sukienkę z 50 tysięcy płatków czerwonej róży. Nam zdradza czym pachnie jego pracownia. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

- Od najmłodszych lat pracowałem z roślinami, kiedyś chciałem projektować ogrody, zanim się dowiedziałem, że jest florystyka - mówi Piotr Sekunda. - Ona jest bardzo młodą dziedziną sztuki w Polsce. To zawód artystyczny. Jako floryści możemy budować bardzo skomplikowane prace, oddawać swój nastrój - dodaje. 


Posłuchaj
07:52 czwórka stacja kultura 23.09.2020 kwiaty.mp3 O florystyce, kwiatach i swojej pracowni opowiada Piotr Sekunda (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wydaje się, że florysta powinien robić bukiety. Zdaniem rozmówcy Oli Jasieńskiej florysta roślinami może wyrazić siebie, ma swoje ulubione roślin. - Florysta projektuje instalacje, formy, które mają być ładne, ale mogą być albo skromne albo bogate. 

Kwiaty towarzyszą nam w różnych chwilach w życiu: przy urodzinach, oświadczynach, przy ślubie, ale też przy pogrzebie Piotr Sekunda

Pracownia pełna zmian

Pracownia florysty to chyba najbardziej zmieniająca się pracownia artystyczna, zgodnie z porami roku. - Florystyka to coś niesamowitego, bo kwiaty cały rok się zmieniają. Wiosną jest zupełnie inny materiał niż latem czy jesienią - wyjaśnia Piotr Sekunda. - Jesienią pojawiają się owoce, suche rośliny, ciepłe kolory, pomarańcz, czerwień. W tym roku modny jest susz, trawy pampasowe, dmuchawce - wymienia. 


Posłuchaj:


Gość Czwórki szczególną uwagę zwraca na dmuchawce, które potrafią dodać fajnej lekkości pracom florysty, trzeba jednak wiedzieć jak można je zachować, by nie zdmuchnął ich pierwszy podmuch wiatru. 

Pracownia florystyczna Piotra Sekundy nie zawsze jednak pachnie kwiatami. Zdarza się, że unosi się tam zapach stolarni, bo wiertarki, wkrętarki to też narzędzia używane przez florystów. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

#floralacademy#floralscool #niedzielaonline #peonies 🌸🌸🌸🌸

Post udostępniony przez Piotr Sekunda (@piotr_sekunda)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 11:16

pj

Czytaj także

Anna Halarewicz: darcie prac wyzwala we mnie pozytywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 15:50
- Moje prace najpierw maluję w głowie. To proces dość bolesny, bo często wyobrażenie nie idzie w parze z umiejętnościami. I ciągle jeszcze zdarza mi się pomyśleć "o, tego nie potrafię" - przyznaje Anna Halarewicz, jedna z najbardziej znanych ilustratorek mody w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:00
Płyta pełna fantazji, iskrząca się pomysłami, budząca emocje, zmuszająca do refleksji. Taka jest "Astronomia poety" - wspólne dzieło Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń