Agatha Christie "mordowała" przy zmywaniu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 15:00
Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów i najlepiej "sprzedającą się" autorką wszech czasów. W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin Agathy Christie i setną rocznicę wydania  "Tajemniczej historii w Styles".
Agatha Christie w swoim domu w Devonshire - styczeń 1946 r. Najsłynniejsza autorka kryminałów urodziła się 15 września 1890 roku, a zmarła 12 stycznia 1976.
Agatha Christie w swoim domu w Devonshire - styczeń 1946 r. Najsłynniejsza autorka kryminałów urodziła się 15 września 1890 roku, a zmarła 12 stycznia 1976. Foto: PAP/DPA

Zobacz także
shutterstock_705658933 orient express 1200.jpg
"Morderstwo w Orient Expressie". Historia niezwykłego kryminału

Herkules Poirot wkracza do akcji

To debiut literacki Agathy Christie, a zarazem pierwsza książka, w której pojawia się Herkules Poirot, uważany po dziś dzień za jednego z najbardziej znanych detektywów na świecie. - Dziś fabuła tej opowieści może wydawać się czytelnikowi staroświecka, ale w 1920 roku "Tajemnicza historia w Styles" spowodowała przełom w historii tego gatunku - opowiada dziennikarka literacka Kinga Michalska.

Posłuchaj
09:37 [CZWORKA] Stacja Kultura 12 listopad 2020 agatha.mp3 Agatha Christie - w 130. rocznicę urodzin i 100. rocznicę powieściowego debiutu (Stacja Kultura/Czwórka) 

Z powodu otrzymanej w czasie wojny rany kapitan Hastings zostaje zwolniony ze służby i przyjeżdża do Styles, rodzinnej rezydencji swojego przyjaciela z dzieciństwa, Johna. Tam dochodzi do tajemniczej śmierci pani domu, macochy Johna. Kto z domowników miał motyw, by otruć właścicielkę rezydencji Styles Court? Czy zbrodnię popełniono z namiętności, czy z chciwości? Nad rozwikłaniem zagadki po raz pierwszy razem pracują – kapitan Hastings i Herkules Poirot. - Akcja powieści toczy się podczas I wojny światowej i zawiera wiele klasycznych elementów brytyjskich kryminałów. Narratorem jest Hastings, a wydarzenia rozgrywają się w dużej posiadłości angielskiej - Styles w hrabstwie Essex. Jak zwykle w powieściach Agathy Christie, następuje tu wiele niespodziewanych zwrotów akcji. - Herkules Poirot mawiał, że w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych nie warto szukać dowodów rzeczowych, własny rozum powinien wystarczyć. Tę zasadę można uznać, za klucz to rozwikłania wszystkich zagadek w powieściach Agathy Christie - dodaje Michalska.

Morderstwo w Orient Expressie | Zwiastun [#1] | 2017 / 20th Century Studios Polska

Posłuchaj także
shutterstock_1535349821 detektyw 1200.jpg
Detektyw zawsze brudzi się swoją pracą

Morderstwa "na zmywaku"

- Pomysły moich kryminalnych powieści znajduję, zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze budzi we mnie myśl o zabójstwie - opowiadała w wywiadach Agatha Christie. Dotychczas wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim, kolejny zaś miliard przetłumaczono na 45 innych języków. - Więcej ciekawostek dotyczących jej życia i twórczości można znaleźć na Instagramie, na profilu Agata Christie LTD - opowiada dziennikarka Ola Jasińska. - Tam m.in. jest historia dwóch małżeństw pisarki, które były otoczone skandalami. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agatha Christie Ltd (@officialagathachristie)

"ABC" Agathy Christie już wkrótce w Czwórce

W jubileuszowym dla pisarki 2020 roku Wydawnictwo Dolnośląskie postanowiło wydać dziesięć najlepszych tekstów Królowej Kryminału z Poirotem w roli głównej. Wszystkie tytuły będą zawierać posłowia badaczki literatury, prof. Anny Gemry z Uniwersytetu Wrocławskiego. W cyklu ukazała się m.in. powieść "ABC". Fragmenty tej książki będziemy prezentować w "Stacji Kultura" od 30.11 - codziennie o godz. 10.45.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Ola Jasińska

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 11:40

Czytaj także

Zabójstwo w domu nad Bugiem, czyli "Kryminalistka"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:00
Kto zabił? To wiadomo już od początku. Pytanie brzmi: jaki był motyw zabójczyni, pozornie szczęśliwej mężatki i autorki dość poczytnych kryminałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Stina Jackson - "Srebrna droga"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:25
To mroczna opowieść o śledztwie prowadzonym przez zrozpaczonego ojca, po zniknięciu jego córki, ukazująca w nieoczywisty sposób problem samotności i izolacji. - Wydaje się, że ta książka to najlepszy prezent dla kochających literaturę "nordic noir" Szwedów - mówiła Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń