Piętno sprawiedliwej Joanny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 09:00
Nowy film Feliksa Falka opowiada autentyczną historię uratowania żydowskiej dziewczynki przez młodą mieszkankę okupowanego przez hitlerowców Krakowa. Zobacz reportaż z premiery.
Audio

Konstruując fabułę „Joanny”, reżyser znacznie rozbudował autentyczną opowieść. Feliks Falk w  radiowej Trójce przyznał również, że opowiedziana w filmie historia ma przewrotną wymowę. – Joanna zostaje niesprawiedliwie osądzona. Staje się ofiarą wydarzeń, których nie sprowokowała. Jej dobry czyn zostaje ukarany – wyjaśnia.

Feliks Falk tytułową rolę powierzył Urszuli Grabowskiej, ponieważ – jak podkreślił – od dawna chciał spotkać się z nią na planie. – Gdy w mojej głowie zbudowała się postać Joanny, poczułem, że dobrze zbuduje ją na ekranie ta młoda aktorka. Znałem jej potencjał. Uważam, że wyróżnia się też bardzo specyficzną, delikatną urodą, która idealnie pasuje do kreowanej przez nią postaci – mówi reżyser.

Aby dowiedzieć się jak powstawał scenariusz filmu oraz poznać kulisy jego powstawania, wystarczy kliknąć w dźwięk "Kino, które wzrusza" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Na premierze "Joanny" nie zabrakło kamery Czwórki. Kliknij tytuł "Reportaż z premiery Joanny Feliksa Falka" w ramce po prawej stronie.

„Joanna” została doceniona na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. Film zdobył  nagrodę za reżyserię i za scenariusz.

 

mz/ŁSz

Czytaj także

Młode pokolenie aktorów nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 16:00
- Dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham - mówił Mateusz Kościukiewicz, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bosak na golasa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 10:05
W sztuce "Persona. Marilyn" Marcin Bosak występuje nago. – Strasznie się wstydziłem, ale potraktowałem to jak zadanie aktorskie – mówił aktor w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penis jak rozkapryszona nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 14:00
W spektaklu "Dialogi penisa" mężczyzna stoi na świeczniku ze swoją duchowością, cielesnością, naturą, odarty ze wszystkiego – mówi aktor Jakub Wons.
rozwiń zwiń