Polskie Radio
Section05
samotność

Wigilia dla samotnych. "Przychodzą do nas różni ludzie, nikogo nie pytamy i nie oceniamy"

- Nasza fundacja przygotowuje wieczerzę wigilijną w ponad trzydziestu miastach. Bardzo ważne jest to, że to autentyczny czas 24 grudnia, prawdziwe spotkanie z osobami samotnymi. To Wigilia dla każdego, nie ma konkretnego adresata. Ludzka samotność może być permanentna, ale również chwilowa. Nigdy nikogo nie pytamy, nie oceniamy. Są z nami duchowni różnych wyznań, a także prezydenci miast, które z nami współpracują - mówił w Dwójce Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Wigilia samotność problemy społeczne pomoc Boże Narodzenie

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki samotność depresja terapia psychoterapia język angielski Małgorzata Frydrych