Amerykanie mistrzami świata! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 06:32
Po szesnastu latach przerwy koszykarze USA wywalczyli mistrzostwo świata.

W niedzielę w Stambule zakończyły się koszykarskie mistrzostwa świata. Tradycyjnie w stawce drużyn rywalizujących o tytuł mistrzoswski zabrakło reprezentacji Polski, która nie potrafiła zapewnić sobie kwalifikacji podczas zeszłorocznych mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce. Po tytuł mistrzowski po szesnastu latach przerwy sięgnęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. CO więcej ten niewątpliwy sukces udało się jej osiągnąć bez pomocy ze strony największych gwiazd zawodowej ligi NBA, które w większości zamiast reprezentowania barw swojego kraju wybrały wakacyjny wypoczynek.

Amerykanie, w przeciwnieństwie do swoich poprzednich występów od początku całkowicie zdominowali tureckie mistrzostwa, a największą gwiazdą turnieju był bez wątpienia Kevin Durant. 22-letni skrzydłowy Oklahoma City Thunder udowodnił, że jest obecnie jednym z najlepszych koszykarzy na świecie, a tytuł najlepszego strzelca sezonu zasadniczego NBA 2009/2010 nie był dziełem przypadku. Co więcej, jak przystało na prawdziwego lidera Durant z biegiem trwania turnieju prezentował się co raz efektowniej i w najważniejszych meczach brał na siebię odpowiedzialność za wynik zespołu. DO historii przejdzie jego sobotni występ w meczu półfinałowym przeciwko Litwie, kiedy to zdobywając 38. punktów pobił rekord swojej reprezentacji na mistrzostwach świata. Również w meczu finałowym reprezentacja gospodarzy nie znalazła sposobu na zatrzymanie Duranta, który już do przerwy miał na swoim koncie ponad 20. zdobytych punktów, a jego zespół wygrywal różnicą dziesięciu oczek.

Niestety tureckie mistrzostwa miały też swoje ciemne strony. Po raz kolejny zawiedli miejscowi kibice, którzy jak w przypadku pamiętnych dla Polski mistrzostw Europy w siatkówce wypełniali w pełni hale tylko na meczach swojej reprezentacji. Dużo do życzenia pozostawiał też poziom sędziowania. Najpierw arbitrzy swoimi decyzjami w meczu z Hiszpanią wyeliminowali z mistrzostw zespół Grecji, a w półfinale walnie przyczynili się do awansu gospodarzy kosztem rewelacyjnie spisującej się drużyny Serbii.

Marek Dziadukiewicz

Gwiazda NBA Dirk Nowitzki zamierza wrócić, po dwuletniej przerwie, do reprezentacji Niemiec koszykarzy.

Amerykanie łatwo pokonali Słowenię, Serbia przegrała z Niemcami.

W najciekawszym spotkaniu grupy D koszykarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Turcji Litwini pokonali Hiszpanów 76:73 (11:22, 24:21, 18:21, 23:9).