Narodowe Czytanie "Wesela". Czwórka w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 14:30
2 września cała Polska czyta "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. - To wybitny tekst, który znajduje się w kanonie myślenia o teatrze polskim. Nie potrzebuje fajerwerków do inscenizacji - mówi aktor Rafał Królikowski, który w Ogrodzie Saskim wcielił się w postać Dziennikarza.   
Audio
  • Tradycje weselne na Ukrainie (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Po co młodej parze na Ukrainie drożdżowy placek? (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • O śląskich obyczajach weselnych (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Lubelszczyzna - tradycje weselne i obyczaje (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Łotewskie zwyczaje weselne (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Jak wygląda wesele na Kaszubach? (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Tradycje weselne w Armenii (Narodowe Czytanie/Czwórka)
  • Rafał Królikowski o tym, co łączy "Wesele" z krakowską szopką (Pasjonauci/Czwórka)
  • Kto przygrywał na "Weselu" w Ogrodzie Saskim w Warszawie? (Hotspot/Czwórka)
  • Antoni Pawlicki o swojej roli w "Weselu" (Hotspot/Czwórka)
ktorka Katarzyna Kołeczek jako Panna Młoda oraz wokalista Sebastian Karpiel-Bułecka jako Pan Młody, podczas inauguracji Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie
ktorka Katarzyna Kołeczek jako Panna Młoda oraz wokalista Sebastian Karpiel-Bułecka jako Pan Młody, podczas inauguracji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie prezentowaliśmy wypowiedzi mieszkańców różnych regionów Polski oraz obcokrajowców na temat tradycji i obrzędów podczas współczesnych wesel.

"Stacji Kultura" artyści młodego pokolenia zinterpretowali fragmenty "Wesela". W tym gronie znaleźli się m.in. Ania Karczmarczyk i Paweł Krucz. [POSŁUCHAJ >>>]


Rafał Królikowski Rafał Królikowski

W dzień Narodowego Czytania "Wesela" Czwórkowa ekipa pojawiła się także w Ogrodzie Saskim w Warszawie - na finale tegorocznej akcji. To właśnie tu tekst Wyspiańskiego zabrzmiał w wykonaniu znanych polskich aktorów, w tym Kasi Kołeczek. - Jestem Panną Młodą, mam koronę z żywych kiwatów, która przyjechała do mnie rano prosto z krakowskich Bronowic, bo tak wymyśliła to sobie reżyser spektaklu, pani Halina Przebinda. Korona jest piękna, ale niesamowicie ciężka. No cóż, czego nie robi się dla dobrego wyglądu - śmieje się aktorka i zdradza, jak układa się je sceniczny związek z Panem Młodym - Sebastianem Karpielem-Bułecką.

Damian Sikorski rozmawia też m.in. z Antonim Pawlickim i sprawdza, jaka muzyka najlepiej sprawdza się na weselnej biesiadzie w Saskim.

***

Materiał przygotował: Damian Sikorski

kul


Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz hipsterem? "Dyktował modę"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 18:40
Był pierwszym polskim pisarzem z Noblem, a także... trendsetterem i bożyszczem kobiet. - "Sienkiewiczomania” opanowała Warszawę. Panowie zapuszczali "hiszpanki", starali się mieć posągowe rysy i śniadą cerę. A panie w każdym mężczyźnie szukały cech autora "Quo vadis" – opowiada przewodnik miejski Arkadiusz Żołnierczyk.
rozwiń zwiń