Czwórka na zawodach robotów! XII Robotic Arena

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 08:37
Wrocławska Hala Stulecie wypełniła się robotami, konstruktorami i widzami. Nie zabrakło tam ekipy Czwórki. 
Audio
  • Czwórka na XII Robotic Arena we Wrocławiu (PlenAir/Czwórka)
Kuba Marcinowicz poczas XII Robotic Arena
Kuba Marcinowicz poczas XII Robotic ArenaFoto: Czwórka

debata roboty 1200.jpg
Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Na tych wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce czeka 18 konkurencji robotów, a także atrakcje przygotowane przez Czwórkę Polskie Radio, takie jak pamiątkowe zdjęcie w ramce Czwórki czy Czwórkowe gadżety.

W ubiegłym roku Międzynarodowe Zawody Robotyczne organizowane przez Koło Naukowe Robotyków "KoNaR" działające przy Politechnice Wrocławskiej przyciągnęły 5000 widzów oraz zgromadziły 373 uczestników z 7 krajów i 295 robotów w 17 kategoriach.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, pomysłodawcy zawodów spodziewali się jeszcze większego zainteresowania. Wszystko za sprawą dodatkowej kategorii oraz większej przestrzeni wystawowej – wrocławskiej Hali Stulecia. - Ta impreza zawsze odbywała się na Politechnice Wrocławskiej, w zeszłym roku udało nam się przenieść do Wrocławskiego Centrum Kongresowego, ale i tam było za mało miejsca. Wybraliśmy więc Halę Stulecia, jeden z największych obiektów w okolicy. Jego renoma też pomaga nam w promocji wydarzenia - mówi Mateusz Michalak, prezes koła "KoNaR". - Mamy 18 konkurencji, startuje nich prawie 400 robotów, prawie 400 zawodników. Przyjechali do nas z całego świata - Mongolii, Meksyku, Niemiec czy Czech - dodaje. 

Jedna z ciekawszych konkurencji Robotic Areny to: walki robotów klasy sumo, nowy Folk Race i Combat, gdzie roboty walczą do upadłego. W Hali Stulecia zbudowano też klatkę dla dronów, w której odbywają się konkurencje latających robotów. - Mamy dwie kategorie dyscyplin dla dronów, jedna sprawdza umiejętności programistyczne, druga umiejętności pilotażu - wyjaśnia rozmówca Kuby Marcinowicza. 

ZOBACZ WIĘCEJ Audycje plenerowe Czwórki >>>

sumo chellenge 1200.jpg
Czwórka na Międzynarodowych Zawodach Robotów "Sumo Challenge" w Łodzi
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock.com

Jak się okazuje roboty to nie tylko znakomita zabawa dla programistów, ale też dla tych, którzy przodują w wymyślaniu wesołych nazw. Na Robotic Arenie Czwórkowej ekipie udało się spotkać Scorpio, ale też Toster czy Borys oddaj krzesło. 

Gościem "PlenAiru" był też Adrian Krzemiński, współtwórca łazika Scorpio, który zastosowany w dedykowanych muz warunkach mógłby pomoc astronautom w naprawie bazy marsjańskiej. 

Kuba Marcinowicz zabrał słuchaczy do świata robotów w audycji "PlenAir". Weronika Puszkar bacznie przyglądała się kategorii "Freestyle" . Dziennikarze Czwórki sprawdził, w jaki sposób ścigają się drony, podejrzał wyścigi i japońskie zapasy robotów. 

Na to wyjątkowe spotkanie zaprosił Kuba Marcinowicz.

Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia, które odbywa się 25 stycznia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 13.08

pj/mat. pras.

Czytaj także

Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:50
Robot - pracownik nigdy nie pójdzie ani na L4, ani na urlop. Nie lubi sobie robić przerw w pracy, nigdy nie prosi o podwyżkę i może pracować 24 godziny na dobę. Czy roboty zastąpią ludzi w niektórych zawodach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:53
Na rok 2022 zaplanowane zostało ukończenie nowego muzeum robotyki w Seulu – Robot Science Museum. To, co w tym projekcie jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że w dużej mierze stworzą go maszyny, którym będzie przecież poświęcony. 
rozwiń zwiń