X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czwórka na zawodach robotów! XII Robotic Arena

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 08:37
Wrocławska Hala Stulecie wypełniła się robotami, konstruktorami i widzami. Nie zabrakło tam ekipy Czwórki. 
Audio
  • Czwórka na XII Robotic Arena we Wrocławiu (PlenAir/Czwórka)
Kuba Marcinowicz poczas XII Robotic Arena
Kuba Marcinowicz poczas XII Robotic ArenaFoto: Czwórka

debata roboty 1200.jpg
Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Na tych wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce czeka 18 konkurencji robotów, a także atrakcje przygotowane przez Czwórkę Polskie Radio, takie jak pamiątkowe zdjęcie w ramce Czwórki czy Czwórkowe gadżety.

W ubiegłym roku Międzynarodowe Zawody Robotyczne organizowane przez Koło Naukowe Robotyków "KoNaR" działające przy Politechnice Wrocławskiej przyciągnęły 5000 widzów oraz zgromadziły 373 uczestników z 7 krajów i 295 robotów w 17 kategoriach.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, pomysłodawcy zawodów spodziewali się jeszcze większego zainteresowania. Wszystko za sprawą dodatkowej kategorii oraz większej przestrzeni wystawowej – wrocławskiej Hali Stulecia. - Ta impreza zawsze odbywała się na Politechnice Wrocławskiej, w zeszłym roku udało nam się przenieść do Wrocławskiego Centrum Kongresowego, ale i tam było za mało miejsca. Wybraliśmy więc Halę Stulecia, jeden z największych obiektów w okolicy. Jego renoma też pomaga nam w promocji wydarzenia - mówi Mateusz Michalak, prezes koła "KoNaR". - Mamy 18 konkurencji, startuje nich prawie 400 robotów, prawie 400 zawodników. Przyjechali do nas z całego świata - Mongolii, Meksyku, Niemiec czy Czech - dodaje. 

Jedna z ciekawszych konkurencji Robotic Areny to: walki robotów klasy sumo, nowy Folk Race i Combat, gdzie roboty walczą do upadłego. W Hali Stulecia zbudowano też klatkę dla dronów, w której odbywają się konkurencje latających robotów. - Mamy dwie kategorie dyscyplin dla dronów, jedna sprawdza umiejętności programistyczne, druga umiejętności pilotażu - wyjaśnia rozmówca Kuby Marcinowicza. 

ZOBACZ WIĘCEJ Audycje plenerowe Czwórki >>>

sumo chellenge 1200.jpg
Czwórka na Międzynarodowych Zawodach Robotów "Sumo Challenge" w Łodzi
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock.com

Jak się okazuje roboty to nie tylko znakomita zabawa dla programistów, ale też dla tych, którzy przodują w wymyślaniu wesołych nazw. Na Robotic Arenie Czwórkowej ekipie udało się spotkać Scorpio, ale też Toster czy Borys oddaj krzesło. 

Gościem "PlenAiru" był też Adrian Krzemiński, współtwórca łazika Scorpio, który zastosowany w dedykowanych muz warunkach mógłby pomoc astronautom w naprawie bazy marsjańskiej. 

Kuba Marcinowicz zabrał słuchaczy do świata robotów w audycji "PlenAir". Weronika Puszkar bacznie przyglądała się kategorii "Freestyle" . Dziennikarze Czwórki sprawdził, w jaki sposób ścigają się drony, podejrzał wyścigi i japońskie zapasy robotów. 

Na to wyjątkowe spotkanie zaprosił Kuba Marcinowicz.

Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia, które odbywa się 25 stycznia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 13.08

pj/mat. pras.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:50
Robot - pracownik nigdy nie pójdzie ani na L4, ani na urlop. Nie lubi sobie robić przerw w pracy, nigdy nie prosi o podwyżkę i może pracować 24 godziny na dobę. Czy roboty zastąpią ludzi w niektórych zawodach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:53
Na rok 2022 zaplanowane zostało ukończenie nowego muzeum robotyki w Seulu – Robot Science Museum. To, co w tym projekcie jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że w dużej mierze stworzą go maszyny, którym będzie przecież poświęcony. 
rozwiń zwiń