Matura 2021. Czwórka z maturzystami!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 07:00
Za abiturientami egzaminy dojrzałości z języka polskiego i matematyki, dwóch obowiązkowych przedmiotów - pisało je około 271 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Odbyły się też egzaminy m.in. z języka angielskiego, łaciny i kultury antycznej, historii muzyki i historii sztuki, filozofii. 10 maja rozpoczął się drugi tydzień egzaminów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Magdalenagalkiewicz

łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
"Strefa relaksu". Jak efektywnie odpoczywać przed maturą?

Pisemne matury potrwają od 4 do 20 maja, a między 19 a 21 maja odbędą się egzaminy ustne. O przebiegu egzaminu - o którym mówi się, że jest najważniejszy w życiu - informują dziennikarze i reporterzy Czwórki.


Piątek 7 maja

  • W piątek maturzyści napisali egzamin dojrzałości z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.  

Posłuchaj
04:24 czwórka stacja nauka 07.05.2021 matura.mp3 Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu dzielą się wrażeniami z matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czwartek 6 maja

  • Abiturienci zmierzyli się z językiem angielskim na poziomie podstawowym. To egzamin dojrzałości, którego obawia się najmniej z nich. Niektórzy twierdzą, że to "bułka z masłem". Co było na maturze? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>> 
Posłuchaj
01:41 czwórka wiadomości czwórki 06.05.2021 matura.mp3 Nastroje licealistów przed maturą z języka angielskiego - relacja Marty Hoppe (Wiadomości Czwórki)

Środa 5 maja

  • W Ciechanowcu i Warszawie były Marta Hoppe i Ada Janiszewska - kibicują maturzystom.  W "Wiadomościach Czwórki" dzielą się relacjami, rozmawiają z uczniami i trzymają za nich kciuki. 

Posłuchaj
04:25 czwórka stacja nauka 05.05.2021 matura.mp3 Wrażenia po maturze z matematyki - relacja Ady Janiszewskiej spod Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu (Stacja Nauka/Czwórka)

Matura 2021. Matematyka - poziom podstawowy. Arkusz egzaminacyjny.pdf


Posłuchaj

01:31 czwórka wiadomośći 05.05.2021 matura.mp3 Tuż przed maturą z matematyki - relacja Marty Hoppe sprzed jednego z warszawskich liceów (Wiadomości Czwórki)

 


Wtorek 4 maja

  • Marta Hoppe o 12.00 była z maturzystami LXIII Liceum Ogólnokształcącego im Lajosa Kossutha w Warszawie. W "Stacji Nauka" uczniowie zdradzili, jakie lektury pojawiły się na maturze 2021. 

ZOBACZ TAKŻE: Matura 2021. Co było na egzaminach z języka polskiego?

Posłuchaj
04:23 czwórka stacja nauka 04.05.2021 matura.mp3 Maturalne tematy. Język polski o ambicji - pojawiła się "Lalka". Maturzyści LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha dzielą się wrażeniami - relacja Marty Hoppe (Stacja Nauka/Czwórka) 
  • Ada Janiszewska odwiedziła szkołę średnią w Ciechanowcu - w "Wiadomościach Czwórki" maturzyści podzielili się swoimi "typami" maturalnych tematów.

Posłuchaj
02:44 czwórka wiadomości czwórki 04.05.2021 matura.mp3 Maturalny stres i tematy "obstawiane" przez maturzystów tuż przed wejściem do sali egzaminacyjnej (Wiadomości Czwórki)
  • W audycji "Pierwsze słyszę" już o godz. 8:30 Marta Hoppe opowiadała o tym, co dzieje się w Warszawie.

Posłuchaj
05:13 czwórka pierwsze słyszę 04.05.2021 matura.mp3 Tuż przed maturą z języka polskiego - relacja Marty Hoppe sprzed LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha (Pierwsze słyszę/Czwórka)

"Strefie Studenta" sprawdziliśmy, jak poszło maturzystom na pierwszym egzaminie z języka polskiego. Jaka lektura pojawiła się w ramach wypracowania? Czy czuli się przygotowani po nauce zdalnej? Poza tym przejrzeliśmy tegoroczny arkusz pod kątem trudności. Skomentowała go dla nas Edyta Pilch polonistka z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. POSŁUCHAJ >>>

Posłuchaj
shutterstock PopTika ptaki 1200.jpg
Maturzysto, patrz na ptaki!

Ze względu na pandemię koronawirusa i wielomiesięczne zdalne nauczanie w tym roku maturzyści nie muszą zdawać egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Nie będzie też matur ustnych, ale jak mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, będą je zdawały osoby, które potrzebują takiego egzaminu w trakcie rekrutacji na zagraniczne uczelnie. W sumie przeprowadzone zostaną 842 egzaminy ustne. Najpopularniejszy będzie z języka angielskiego.

mat. prasowe/kul/pj/PAP

Zobacz więcej na temat: Czwórka matura

Czytaj także

Jak podkręcić swój mózg? Ćwiczenia na koncentrację

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 10:20
Oprócz powtarzania dat, wzorów i słówek do matury warto też poćwiczyć koncentrację. Umiejętność skupienia się przyda się nie tylko na egzaminie dojrzałości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język polski. Przeczytaj przed maturą

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:20
4 maja licealistów czeka matura z polskiego. Czego w tym roku maturzyści mogą się spodziewać na egzaminie z rodzimego języka?
rozwiń zwiń