"Mistrz i Małgorzata" - słuchaj nowej radiopowieści w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:54
Zapraszamy do wysłuchania radiopowieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com

shutterstock tęsknota słuchawki pięciolinia.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Radiopowieści w Czwórce >>>

Radiowa Czwórka idzie z odsieczą tegorocznym maturzystom: dziennikarze stacji przygotowują rozmaite "pomoce naukowe", powtórki przedmiotów maturalnych i omówienia lektur. 

W pierwszej odsłonie na antenie Czwórki wybrzmiała "Lalka" Bolesława Prusa. POSŁUCHAJ >>>

W kolejnej zaprosiliśmy na "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza POSŁUCHAJ >>>

333 popkultowe rzecz koziczyński 1200.jpg
"333 popkultowe rzeczy... lata 90." Książka Bartka Koziczyńskiego

Teraz czas na "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa. Radiopowieść "Mistrz i Małgorzata" zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku. Na antenie Czwórki wybrzmi codziennie, od 25 maja do 1 lipca o godz. 15.40.

W słuchowisku Teatru Polskiego Radia z 2002 roku wystąpili znakomici aktorzy: Jerzy Trela jako Narrator, Mariusz Bonaszewski (Mistrz), Jolanta Fraszyńska (Małgorzata), Piotr Adamczyk (Jeszua Ha-Nocri), Krzysztof Wakuliński (Woland), Jacek Rozenek (Iwan Bezdomny), Jerzy Bończak (Behemot), Zdzisław Wardejn (Michaił Berlioz), Krzysztof Gosztyła (Poncjusz Piłat), Henryk Talar (profesor Strawiński), Grzegorz Damięcki (Korowiow), Marian Opania (Nikanor Iwanowicz Bosy) oraz Grzegorz Wons (Iwan Warionucha).

ZOBACZ WIĘCEJ "Mikrotyki" Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko >>>

"Mistrz i Małgorzata" to powieść legenda - jej pierwotna wersja (zatytułowana „Konsultant z kopytem”) powstała w 1928 roku, nigdy nie została ostatecznie ukończona przez autora. Pisana latami, w coraz to nowych wersjach i poprawkach, po raz pierwszy trafiła do rąk czytelników 26 lat po śmierci Michaiła Bułhakowa. W listopadzie 1966 roku w miesięczniku "Moskwa" ukazała się - ocenzurowana oczywiście - pierwsza część powieści, a w styczniu 1967 roku wydrukowano część drugą. Pierwsze polskie wydanie ukazało się dwa lata później.

To nie tylko jedna z najważniejszych powieści XX wieku, ale też jedno z najbardziej wieloznacznych i tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Połączenie dwóch planów czasowych akcji, dwóch światów i dwóch rzeczywistości od lat fascynuje czytelników. Pierwszy z nich to Moskwa lat 30. i zmienione przez wszechogarniający ustrój totalitarny życie jej mieszkańców; drugi plan stanowi opowieść historyczna osnuta wokół losów Poncjusza Piłata. Obydwa wątki przenikają się w narracji Bułhakowa i uzupełniają, stając się uniwersalną przypowieścią o odwiecznej walce dwóch przeciwieństw: dobra i zła.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020. Architektura - epoki, style i masa terminów >>>

Jest to oferta przygotowana przede wszystkim z myślą o maturzystach, którzy podczas egzaminów bardzo chętnie sięgają do wątków, motywów i tematów zawartych w tym jednym z ważniejszych dzieł literatury światowej, ale mamy nadzieję, że inni słuchacze z przyjemnością przeniosą się do czasów i przeżyć niezapomnianych postaci.

***

mat. pras./kd/pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Co tak naprawdę wydarzyło się w Moskwie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 06:50
W "Poradniku maturzysty" zajęliśmy się interpretacją dzieła rosyjskiego twórcy Michaiła Bułhakowa. Jednej z najważniejszych dzieł światowej literatury XX wieku. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom niezwykłych bohaterów powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Christy Lefteri "Pszczelarz z Aleppo"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:20
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Poruszająca powieść o miłości, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro.
rozwiń zwiń