Chili con carne. Jeden garnek prosto z Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 15:16
Chili con carne to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni meksykańskiej. Kusi aromatem, wybornie smakuje i syci. Jak ją zrobić?
Chili con carne
Chili con carneFoto: Shutterstock/Liliya Kandrashevich

Danie o nazwie chili con carne składa się z mielonej wołowiny, kukurydzy i czerwonej fasoli. Świetnie smakuje z dodatkiem kwaśnej śmietany i nachosów. Składniki tej potrawy są drobno krojone lub rozcierane. Kukurydzę i fasolę pozostawia się w całości. Wszystko razem smaży się, a następnie dusi. To co decyduje o smaku chili con carne to intensywne przyprawy - króluje tu ostra papryka. 

Chili con carne można porównać do polskiego bigosu - to danie robi się w każdym meksykańskim domu i w każdym smakuje trochę inaczej. W dodatku wszystko przygotowujemy w jednym garnku lub na jednej patelni. Dziś chętnie jedzone jest w meksykańskich i hiszpańskich domach, serwowane w amerykańskich barach.

Meksykańskie chili con corne obrosło już w wiele legend. Jedną z nich jest opowieść o kobiecie w błękicie. Zdradza ona losy hiszpańskiej zakonnicy Marii z Ágredy, która miewała wizje. Jej duch miał opuszczać ciało i wędrowąc przez Atlantych, by rozpowszechniać chrześcijaństwo wśród indiańskich plemion. Podobno po jednej z takiej wizji-wyprawie kobieta zapisała pierwszy przepis na chili con carne, który otrzymała od pogan.

Dziś możemy już tylko przypuszczać ile lat ma historia tego dania. W "Nie na-żarty" zapytamy o to naszego gościa, który zdradzi nam wszystkie tajniki wyśmienitego przepisu na chili con carne.  

Sprawdź także:

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (21.05) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Drukarka 3D. W kuchni też się przyda

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 15:00
Wydrukować w technice 3D można obecnie niemal wszystko. Do tego grona niedawno dołączyło również jedzenie. Czy to przyszłość żywienia, a może tymczasowa fanaberia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chimichanga - jak przygotować ją samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:10
Chimichanga - ulubione danie jednego z superbohaterów: Deadpoola - powstała podobno przez przypadek i jest uwielbiana przez fanów kuchni meksykańskiej. Sprawdzamy, jak przyrządzić ją we własnej kuchni. 
rozwiń zwiń