Nie tylko Covid-19. Chrońmy się też przed HIV

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 10:00
Cały świat mówi teraz o epidemii SARS-CoV-2, tymczasem realne zagrożenie stanowi wciąż też wirus HIV. Nie powinniśmy tego ignorować, a badać się, zgłaszać na testy. 
AIDS z choroby śmiertelnej zmieniło się w przewlekłą
AIDS z choroby śmiertelnej zmieniło się w przewlekłąFoto: Shutterstock/Alexxndr

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 "przykryła" problem wirusa HIV. Dane wykazują, że w pierwszych miesiącach lockdownu liczba testów wykonywanych w punktach konsultacyjno-diagnostycznych spadła o ponad 30 procent. Mniej osób poddaje się badaniom, co nie oznacza, że mniej choruje. Wciąż wielu z nas uważa, że problem HIV jego nie dotyczy. Stereotypowo patrzy na problem. Brak rzetelnej informacji o możliwościach zakażenia powoduje strach i wyparcie. A każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien regularnie wykonywać badania. Najczęstszą drogą przenoszenia wirusa są kontakty seksualne, nie tylko homoseksualne. 

W minionym roku odnotowano w Polsce wiele nowych zakażeń. Epidemia nie ustępuje. W "Czacie Czwórki" podpowiemy jak się przed nią ustrzec. Naszego gościa, Annę Marzec-Bogusławską z Krajowego Centrum do spraw AIDS zapytamy: czy z HIV można normalnie żyć? Kto i dlaczego powinien się testować?

W drugiej godzinie audycji zajmiemy się tematem studniówek i problemem łamania prawa przez... szkoły. Choć większość uczniów wyczekuje studniówki, to niestety często wielu młodym ludziom ta pierwsza "dorosła" impreza kojarzy się z przymusem i łamaniem ich praw. Piszą o tym na grupach uczniowskich i pytają, czy zapisy w regulaminach studniówkowych są zgodne z prawem. Zdarza się, że nauczyciele wyznaczają, to z kim można pójść, a z kim nie (z osobą tej samej płci - nie wolno, z osobą poniżej 16 lat - też nie). Wiadomo też, że koszty studniówki wciąż rosną, a wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się. Lista zarzutów jest długa. Czy da się temu zapobiec? Porozmawiamy to tym z Aliną Czyżewska z Sieci Obywatelskiej WatchDog. 

W audycji nie zabraknie też popołudniowego przeglądu sportowego. 

***

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w środę (11.01) po godz. 15.00. Program poprowadzi Mateusz Kulik.  

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja domowa. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 23:15
Przy okazji nowego projektu nowelizacji prawa oświatowego dużo słyszymy o sposobie nauki, jakim jest edukacja domowa. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega.
rozwiń zwiń