Wielka muzyczna majówka. Tak było w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:20
Weekend majowy to doskonała okazja, by postawić na relaks. To także czas majowych świąt, nie zabraknie więc w Czwórce tematów związanych z obchodami Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja. Muzyka to nieodłączny element wypoczynku, zaprosimy także na majowe retransmisje koncertów.
Zawsze jest dobry czas, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobry czas, żeby słuchać CzwórkiFoto: Shutterstock.com/BigLike Images

Poniedziałek 1 maja 

Pierwszy maja zaczniemy od przysmaków śniadaniowych rodem z Finlandii, o których opowiedzieliśmy w audycji Pierwsze Słyszę. Długi weekend zobowiązuje, dlatego w cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" sprawdziliśmy, co oznacza słowo majówka. W programie wraz z Kamilem Jasieńskim podpowiadaliśmy, gdzie się udać na krótki wypad w Polskę - gdzie coś ciekawego w okolicy mogą zobaczyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, czym zachwycą się po sąsiedzku Pomorzanie i  dokąd mogą wybrać się mieszkańcy Lublina?

Od godziny 10.00 zaprosiliśmy na audycję Majówka z Czwórką, rozmawialiśmy o pracy. Jeśli robisz to, co lubisz - nie przepracujesz ani jednego dnia! Bo praca może być pasją i mamy na to dużo dowodów. To historie ludzi, którzy nie chodzą do pracy za karę, lecz z radością. Wskazówek, jak odnaleźć wymarzony zawód, ale też nie zabić swojej pasji pracą udzieliła Ewa Witek, która pomaga przy zmianie zawodu i znajdowaniu satysfakcję z pracy zawodowej.

O godz. 13.00 na Muzyczny Lunch zaprosił Damian Sikorski. Jego gościem był Bartek Królik. Muzyk od lat obecny na rynku muzycznym (związany m.in. z Sistars, Łąki Łan) powraca z nowym singlem: "Chłopiec z zapałkami" z gościnnym udziałem Błażeja Króla.

Początek maja to czas kiedy odpalamy nasze grille. Po godzinie 15.00, w audycji Majówka z Czwórką, wraz z Mateuszem Kulikiem, sprawdziliśmy, co można położyć na ruszt poza kiełbasą i karkówką.  

O 18.00 Kuba Jamrozek zdał relację ze swojej wizyty w Czersku. Jak wyglądała Komnata Kasztelana, gdzie mieszkała Królowa Bona i dlaczego współcześni mieszkańcy Czerska muszą żyć za pan brat z archeologami? O tym w nagraniu audycji - Posłuchaj >>>

Po godzinie 20.00 zaprosiliśmy na powtórkowy koncert Dominiki Płonki, który odbył się w audycji Będzie Głośno!. W maju ukaże się debiutancka płyta artystki.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Koncerty w Czwórce <<<

Muzyczne tematy także wybrzmiąły po 21.00, gdzie w audycji  Strefa dread, Mirosław "Maken" Dzięciołowski rozmawiał z Wojtkiem Konikiewiczem o świeżo wydanej przed GAD Records płycie Zielone Dzieci. Album z 1989 roku, zrealizowany przez muzyków skupionych wokół Green Revolution Wojciecha Konikiewicza. Rytmy prosto z Jamajki, jazzowe solówki i… piękne piosenki. Wszystkie teksty napisał Sławek Gołaszewski. Co ciekawe, album powstał z inicjatywy ówczesnego Programu IV Polskiego Radia.

Wtorek 2 maja - Dzień Flagi

W audycji Pierwsze słyszę wokalistka Marita Alban Juarez zaprosiła na śniadanie po peruwiańsku. W cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" sprawdziliśmy, dlaczego słowo "flaga" jest przechodnie. O fladze opowiadał także podróżnik Artur Owczarski, który jest amerykanofilem. Doskonale wie, co oznacza szacunek dla flagi, bo w sercach Amerykanów gwiaździsty sztandar zajmuje szczególne miejsce. Artur opowie o innym symbolu USA - drodze matce, Route 66.

Sprawdź także:

O godz 10.00 na Majówkę z Czwórką zaprosiła Weronika Puszkar. Wraz z nią wybraliśmy się rowerem na majówkę. Sprawdziliśmy, jakie są najciekawsze ścieżki rowerowe w Polsce i trasy na świecie. Zrobiliśmy to na ciekawych rowerach projektowanych przez studentów i podróżników. 

Po godzinie 15.00 Piotr Firan zaprosił na Majówkę z Czwórką, w której rozmawialiśmy o fenomenie działek. Naszym gościem była Sylwia Wiśniewska, autorka profilu relaks_na_rodos.

Początek maja to również początek sezonu żeglarskiego. Na Mazurach to chyba jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu w tym regionie Polski. Niektórym jednak nie wystarczają polskie jeziora i ruszają dużo dalej. Taką osobą jest Marek Kramarczyk, który po ukończeniu studiów zamiast do pracy wybrał podróż przez Atlantyk na Karaiby. Bez pieniędzy i żadnego doświadczenia żeglarskiego udało mu się dostać na łódkę i w zamian za swoją pracę wypłynął w rejs.

Co jeszcze usłyszymy w Czwórce w czasie majówki?/fot. shutterstock/Guas Co jeszcze usłyszymy w Czwórce w czasie majówki?/fot. shutterstock/Guas

Po godzinie 18.00 w Majówce z Czwórką Kubra Jamrozek opowiedział m.in o sposobach spędzania świąt państwowych w różnych regionach Polskich i spotkał się z Kapelą SZTAJER. - Jesteśmy grupą młodych przyjaciół, która kultywuje tradycje folkloru warszawskiego koncertując w stołecznych lokalach, festiwalach, oraz na ulicach starówki. Kultywując tradycje, próbujemy nadać muzyce własny styl - opowiadali muzycy.

O godzinie 20.00 zaprosiliśmy na Koncert z katalogu EBU, czyli Europejskiej Unii Nadawców. W audycji zaprezentujemy występ francuskiego duetu Polo & Pan, który został zarejestrowany podczas festiwalu Sonar w Barcelonie w 2022 roku. Grupę tworzą Paul Armand- Delille, znany też jako Polocorp lub Polo i Alexandre Grynszpan (Peter Pan lub Pan). Twórczość grupy to mieszanka house i elektroniki. Zespół ma na koncie dwa doskonale przyjęte albumy oraz wiele EP-ek.

Po godzinie 21.00 w audycji Numer Raz na fali swoje muzyczne inspiracje przedstawił Michał Witak "Numer Raz". 

Środa 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja oraz święto kościelne

W audycji Pierwsze słyszę - w cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" sprawdziliśmy, czy lepiej powiedzieć "na grill", czy "na grilla"? Gościem drugiej części programu był Michał Nowacki, bloger, twórca strony na FB "Rolnik NIEprofesjonalny". Dla wielu Polaków końcówka majówki w tym roku wcale nie oznacza końca wolnych dni. Co natomiast dzieje się w gospodarstwach wiejskich?                            

W programie Majówka z Czwórką po godz. 10.00, w Dniu Święta Konstytucji 3 maja zaprosiliśmy słuchaczy na wędrówkę po Zamku Królewskim w Warszawie śladami wydarzeń z maja 1791 roku. .

Kolejna Majówka z Czwórką i kolejny, ciekawy temat. Tym razem. To system technologiczny łączący hodowlę zwierząt wodnych z uprawą roślin jadalnych. Działanie jest proste - zwierzęta dają roślinom nawóz, a rośliny czyszczą wodę zwierzętom. We Wrocławiu powstała pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna. Łączy ona uprawę roślin jadalnych z hodowlą zwierząt wodnych. Jakie są jej inne zalety? Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda życie zwierząt w mieście. O faunie polskich miast opowiadał przyrodnik Grzegorz Stopa, a aktor Hubert Miłkowski o filmie "Bracia".

Po godz. 18 w kolejnej odsłonie Majówki z Czwórką zajęliśmy się historią. Majówka to czas, kiedy odpoczynek i budząca się do życia przyroda przeplatają się z pamięcią historyczną. Wszystkie te elementy znalazsły swoje miejsce w wieczornej Majówce z Czwórką. W studiu pojawili się też goście z Akademii Retoryki i laureaci konkursu Najlepszy Młody Mówca. Jak zostać dobrym retorem? Wszystkie wielkie zrywy patriotyczne, jak to z 3 Maja 1791 roku,  to też umiejętność przemawiania tych, którzy im przewodzili. Ta potrzeba z nami została, bo retoryka jest ważna wszędzie.

Po godz. 20.00 zaprosiliśmy na Koncert w Czwórce. Będzie to powtórkowy koncert Faustyny Maciejczuk, który odbył się w audycji Będzie Głośno!. Autorka tekstów, która jest też kompozytorem swoich utworów zaprezentowała materiał z płyty "Baby Blue". 

Czwórka dziękuję za majówkę:)

***

mat pras./aw/kd


Czytaj także

Ile lajków miał Poniatowski? Kto był celebrytą w 1791 roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 13:41
- Miarą popularności jest plotka, teraz i ponad 200 lat temu też - mówi Adrian Sobieszczański, historyk i licencjonowany przewodnik miejski. - Stanisław August Poniatowski był celebrytą i czuł się celebrytą, choć chyba nie przez wszystkich był rozpoznawany - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

#mojaflaga. Zostań w domu i wywieś biało-czerwoną flagę!

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:08
Biel to czystość, czerwień to odwaga - to oznaczają kolory Polskiej flagi. Gdy zostajemy w domu, warto nasze narodowe barwy wywiesić choćby w oknie czy na balkonie i wziąć udział w narodowej akcji #mojaflaga. 
rozwiń zwiń