Czwórka w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:47
63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Czwórka przypomni tamten czas. 
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w WarszawieFoto: A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

1 sierpnia w "Stacji nauka" Czwórka przypomniała, jak w czasach Powstania przekazywano sobie informacje wojenne, a także jak wysyłano liściki miłosne. Dowiedzieć się będzie można, jak wyglądała łączność radiowa i jak działały radiostacje "Błyskawica" i "Burza".

W audycji "Dajesz radę" mówiliśmy o akcji BohaterON, która rozpoczęła się kilka lat temu, od kilku pocztówek wysłanych do Powstańców.

Ponadto Czwórka w swoich serwisach będzie informować o rocznicowych obchodach oraz przypominać o akcji BohaterOn.

W "Stacji kultura", tego dnia pojawiły się takie tematy, jak: życie kulturalne w czasie walk; jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa (przedstawienie produkcji VR i aplikacji "Wykreślona Warszawa"); kuchnia powstańcza 1944 roku (jaką rolę odegrały kucharki w Powstaniu Warszawskim); oraz wywiady z uczestnikami koncertu "POWSTAWANIE" (Miuosh & FDG. Orkiestra, Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek, Mateusz Konieczny).

2 sierpnia w "Muzycznym Lunchu" rozmowa z Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem NCK, o letnich akcjach festiwalowych, w tym z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju, a Portal PolskieRadio.pl dodał nowe treści w serwisie specjalnym poświęconym Powstaniu.

Zaprezentowana w nim została – za pomocą multimedialnego kalendarium – historia Powstania dzień po dniu. – Są też setki archiwalnych dźwięków ze wspomnieniami uczestników walk oraz filmy, w których razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tamtych dni. Schodzimy do kanałów, zdobywamy PAST-ę i Dworzec Gdański, jesteśmy w miejscu nadania pierwszej audycji powstańczej radiostacji "Błyskawica", śledzimy zrzuty aliantów na Warszawę, odwiedzamy miejsce eksplozji czołgu-pułapki i desantujemy Czerniaków. Na interaktywnej mapie pokazujemy zmiany zasięgu działań powstańców – mówią dziennikarze Portalu.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostało niezwykłe nagranie "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego". Sam autor, Miron Białoszewski, przeczytał go na antenie Polskiego Radia w 1981 roku. Na stronach serwisu nagranie dostępne będzie od 1 sierpnia do 2 października br.

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdominuje w czwartek 1 sierpnia także ramówkę Jedynki. Powstańczych wspomnień i zaproszeń na rocznicowe wydarzenia nie zabraknie w Dwójce i Trójce. Polskie Radio 24 część programu realizować będzie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Polskie Radio Dzieciom przybliży najmłodszym słuchaczom tematykę Powstania prezentując m.in. materiały reporterskie z gry terenowej w Muzeum Powstania Warszawskiego

Serwis Serwis

mat.pras./pj/kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka Powstanie Warszawskie
Czytaj także

29. Bieg Powstania Warszawskiego. Trasa pełna historycznych emocji

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 14:24
- Staramy się zapewnić uczestnikom nie tylko mnóstwo doznań sportowych, ale przede wszystkim historycznych i patriotycznych. By każdy mógł w sposób aktywny upamiętnić tych, którzy byli wówczas na ulicach Warszawy- mówił Bartłomiej Stępień z Aktywnej Warszawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie". Polecamy książki.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:36
"Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie" Alexandry Richie to, jak podkreśla Kinga Michalska, "świetnie udokumentowane, nie obciążone emocjonalnie, spojrzenie z zewnątrz" na trudną historię Polski. 
rozwiń zwiń