Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:14
"Wykreślona Warszawa" to pierwsza tego rodzaju realizacja, która pokazuje, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie doszło do wybuchu II wojny światowej. Dzięki technologii Virtual Reality użytkownicy mają szansę przeniesienia się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku, spojrzenia na miasto i jego alternatywną historię.
Audio
  • Wirtualny spacer po Warszawie, która nigdy nie powstała (Stacja kultura/Czwórka)
Wykreślona Warszawa
Wykreślona WarszawaFoto: Pictureworks

Aplikacja jest zwieńczeniem wieloletnich badań i prac rekonstrukcyjnych grupy Pictureworks. Ci fascynaci warszawskich budynków z lat 30. postanowili w wirtualnej rzeczywistości "odtworzyć" modernistyczne gmachy, które na skutek wybuchu II wojny światowej nigdy nie doczekały się realizacji.

Premiera aplikacji odbyła się w maju 2017 roku, po raz pierwszy dla uczestników European VR Congress w Centrum Nauki Kopernik, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i szerokim zainteresowaniem. Od tego czasu projekt nadal się rozwija. - To linearna opowieść, dzięki której będziemy mogli podróżować po Warszawie zaglądając do miejsc, które nas interesują, ale to nie wszystko - mówił Marcin Adamski z Pictureworks.

- Dodatkowo będziemy uwikłani w fabularną przygodę, stopniowo angażując się w osobistą historię przewodnika po wirtualnym świecie. Będzie to opowieść wielokrotnego wyboru - zapowiadał na antenie Czwórki.

Czy wirtualny spacer zamieni się w grę przygodową? Jakich bohaterów będziemy mogli spotkać w tym świecie? W jakim kierunku autorzy chcą rozwinąć projekt "Wirtualnej Warszawy" i kiedy będziemy mogli zobaczyć efekty tej pracy? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Adamski, Piotr Greiner (Pictureworks)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 10.40

ac/pj

Czytaj także

Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 15:40
- Elektronika i nowe technologie są przydatne, ale mają też ciemną stronę, a korzystanie z nich niesie ryzyko, które próbowałem opisać w swojej książce - opowiada Jakub Szamałek, autor "Cokolwiek wybierzesz".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektoralna - kiedyś droga na zamek, dziś do kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:21
- Jesteśmy dumni z naszej siedziby, gdzie dzieje się bardzo dużo, a będzie się działo jeszcze więcej - mówi dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. - Chcemy nawiązywać do miejsca w którym jesteśmy - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski Maraton Fotograficzny - miasto i styl życia w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:47
12 zdjęć w 12 godzin w dwunastu różnych kategoriach - to zasady Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, który 18 maja po raz drugi odbędzie się w stolicy Polski. Na czym dokładnie polega FotoMaraton i dlaczego warto wziąć w nim udział?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 30. rocznicę wolnych wyborów na scenie Vienio, Holland i Kozyra

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 16:04
4 czerwca na Placu Defilad świętujemy wolność! Z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w Warszawie odbędą się wystawy, koncerty, debaty i spotkania dla najmłodszych. 
rozwiń zwiń