Jak dożyć setki w dobrej kondycji? Czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 12:46
Pytanie "jak dożyć setki?" warto sobie zadać już dziś, gdy jesteśmy młodzi, a nawet bardzo młodzi. W "Dajesz radę" poszukamy na nie odpowiedzi. 
Na starość możemy przygotować się już dziś
Na starość możemy przygotować się już dziśFoto: fizkes/shutterstock.com

Właśnie ukazała się książka pt. "Jak dożyć setki" Juliana Sobiecha, twórcy popularnego portalu o długim, a przede wszystkim zdrowym życiu. Pokazuje on, jak zadbać o to, aby nasz organizm wolniej się zużywał, pracował sprawniej i o wiele dłużej. Kluczem są cztery słowa: iść, jeść, spać, dbać. Oznaczają one nic innego jak ruch i aktywność, zbilansowane odżywianie oraz regenerujący sen. To wszystko jest gwarantem doczekania w dobrym zdrowiu starości.

Czas płynie nieubłaganie. Dziś mamy lat naście, za chwilę "dzieścia", "dzieści", "dziesiąt"... Nasze ciała i umysły nie stają się coraz młodsze, ale możemy działać, żeby zużywały się mniej, pracowały sprawniej i dłużej. Strach przed starością czasem się pojawia, przede wszystkim przed tą samotną i niedołężną. Dziś mamy czas, by temu zapobiec, sprawić, żeby nasza starość była przyjemna, i nie samotna, ale samodzielna. Autor książki "Jak dożyć setki" przekonuje, że wszystko jest w naszych rękach, każda zmiana ma znaczenie, a do sędziwego wieku wiodą różne drogi.

W Czwórce, w audycji "Dajesz radę", porozmawiamy o fajnej starości, drodze do niej, naszych codziennych wyborach w młodości, które wpływają już dziś na to, jakimi seniorami będziemy. 

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (19.04) o godzinie 14.00 zaprasza Marta Hoppe

pj

Czytaj także

Uniwersytet III wieku. Wykłady, kajaki i rock'n'roll

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 14:40
Spływy kajakowe, edukoplenery, czyli wyjazdy w teren połączone z wykładami, kursy tańca, warsztaty brydża, zajęcia z psychologiem i dietetykiem, basen i gimnastyka...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń