O drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę - w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 22:00
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. Rozpoczął się niezwykle trudny czas dla naszych sąsiadów. Wojna to życie w ciągłym zagrożeniu, ludzkie dramaty, zniszczone miasta i niestabilność ekonomiczna. Cały czas wspieramy Ukraińców. 
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. (zdj. ilustracyjne)
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. (zdj. ilustracyjne)Foto: gpointstudio/Shutterstock.com

Już 10 lat Ukraińcy bronią się przed Rosją. Od dwóch lat trwa pełnoskalowa wojna. 24 lutego 2022 o godz. 4 rano (czasu polskiego) doszło do pierwszych ataków rosyjskich wojsk na Ukrainę, o godz. 9 prezydent Federacji Rosyjskiej wystąpił z orędziem do narodu, podczas którego ogłosił początek "wojskowej operacji specjalnej". Społeczeństwo Ukrainy mocno zjednoczyło się przeciwko agresorowi. Międzynarodowa społeczność wspiera Ukraińców w działaniach wojennych, ale też wspomaga cywilów, uchodźców. 

19 lutego w "Stacji Kultura" (10.00-13.00) zaprosiliśmy na rozmowę z Rafałem Milachem, jednym z twórców zdjęć na wystawę "Ukraine. Stories of Resistance" w Instytucie Fotografii FORT. To obrazy wojny pozyskane dzięki mediom społecznościowym, obywatelskim i profesjonalnym kanałom informacyjnym. Wystawa gromadzi obrazy różnych form oporu, od bezpośrednich działań wojennych po oddolne ruchy społeczne na Ukrainie i poza jej granicami. Relacje uchodźcze, protesty, samoorganizacja, frontowe zmęczenie i zdewastowany ukraiński krajobraz przypominają o brutalnym konflikcie, który od dwóch lat toczy się za wschodnią granicą Polski. 

Czytaj także:

O wojnie na Ukrainie rozmawialiśmy też we wtorkowym "Resecie" (17.00-20.00). Poruszyliśmy temat wojny hybrydowej, której przykładem jest konflikt za naszą wschodnią granicą, który wybuchł już w 2014 roku. Na czym polega wojna hybrydowa? Czy we współczesnym świecie można jej zapobiegać? Na te pytania odpowiedziała Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem. 

W środę (21 lutego) w "Wieczorze z Czwórką" (20.00-22.00) zaprosiliśmy na rozmowę z przedstawicielami Fundacji Oczami Nieba, która po wybuchu wojny stworzyła Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 w Warszawie dla matek z dziećmi z Ukrainy, przyjęła i pomogła ponad 1710 osobom znaleźć stałe miejsce zamieszkania w kraju i za granicą. W tym czasie wolontariusze usłyszeli mnóstwo zatrważających i wzruszających historii i gościli: nauczycieli, lekarzy, osoby niewidome, borykające się z chorobami nowotworowymi, niepełnoletnie mamy z małymi niemowlętami, medalistkę olimpijską, żony, których mężowie są żołnierzami, zostali pojmani i są w rosyjskiej niewoli lub zostali zastrzeleni przez rosyjskich snajperów, a przede wszystkim mnóstwo dzieci, które stanowiły ponad 70 proc. wszystkich naszych gości. Udało się pomóc i znaleźć dom dla blisko 400 rodzin, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie: we Francji, Włoszech, w Niemczech, Czechach, Norwegii, Danii, Szwecji, Holandii, Irlandii, a także w USA i Kanadzie, a dla wielu z nich również pracę. Powstał reportaż fotograficzny "Wojna naszych czasów", opowiadający trudne i wzruszające historie uchodźców z Domowej Noclegowni na Łazienkowskiej oraz o pomocy wolontariuszy zaangażowanych w jej powstanie i utrzymanie.

Tego dnia wyemitowaliśmy również reportaż Oliwii Krettek "Maraton dobra" (21.02, godz. 21.45). Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra", postawić rannych na nogi.

Sprawdź także:

W piątek (23.02) w audycji "Pierwsze słyszę" (07.00-10.00) rozmawialiśmy z Krystianem Machnikiem. To młody mężczyzna, który jeździł na Ukrainę przed wojną, a po jej wybuchu rozpoczął działalność pomocową. Organizuje transport leków, środków czystości, jedzenia. Zdradził nam, jak zmieniło się życie zwykłych ludzi w kraju ogarniętym wojną.

W dniu drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę (sobota, 24.02) o godz. 9.45 wyemitowaliśmy piosenkę Johna Lenona "Give Peace A Chance". To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich

W audycji "Czwórka do kwadratu" (15.00-18.00) naszym gościem był Borys Tynka, honorowy konsulem Odessy w Polsce i autorem książki "Odessa 4.5.0", opowiadającej o życiu miasta w czasie wojny.

Zaprosiliśmy również do spędzenia sobotniego poranka z "Pasjonautami" (09.00-12.00). Gościnią Martyny Matwiejuk była Mariana Kril, która od 14 lat mieszka w Polsce i jest dziennikarką redakcji ukraińskiej Polskiego Radia, współtworzy także Polskie Radio dla Ukrainy. Na bieżąco śledzi sytuację w ojczyźnie, gdzie została cała jej rodzina i przyjaciele. Marianna obserwowała wielki exodus Ukraińców od momentu wybuchu wojny.

czwórka/pj/kormp


Czytaj także

"Niech wybuchnie wiosna” - UNICEF i Ada Kućmierz z piosenką dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 17:30
Dokładnie w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się premiera piosenki "Niech wybuchnie wiosna" Ady Kućmierz. To część projektu "Artyści mają moc", który jest objęty patronatem honorowym UNICEF Polska. W "Stacji Kultura" zaprosiliśmy na przedpremierowe wykonanie utworu. 
rozwiń zwiń