Polskie Radio

"Give Peace a Chance". Polskie stacje radiowe przeciwko wojnie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 13:00
Polskie Radio włączyło się w akcję "Give Peace a Chance". Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego punktualnie o godz. 9:45 na antenach wyemitowały utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich. 
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w UkrainieFoto: Mat.promocyjne

Akcja jest wspólną inicjatywą największych komercyjnych nadawców radiowych w Polsce: Grupy Eurozet, Grupy RMF i Grupy Radiowej Time. W tym roku do tego grona dołączyło również Polskie Radio.

Pomysł wspólnego grania najsłynniejszego antywojennego protest songu powstał w 2022 roku tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, a inicjatorem była niemiecka rozgłośnia lokalna Radioeins (rdd). 4 marca 2022 w akcji wzięło udział ponad 150 stacji radiowych w całej Europie. Od tego czasu akcja kontynuowana jest w Polsce.

Zobacz też: Polskie Radio w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Audycje specjalne, relacje i okolicznościowe cykle

"Wspólna emisja o jednej porze protest songu "Give Peace a Chance" na antenach stacji radiowych to symboliczne przypomnienie słuchaczom w całej Polsce o trwającej od dwóch lat okrutnej wojnie za naszą wschodnią granicą. To pokazanie jedności i głośnego sprzeciwu wobec rosyjskiego barbarzyństwa i imperializmu putinowskiej Rosji. To w końcu symboliczny gest solidarności i wsparcia świata radiowego dla narodu ukraińskiego w tym trudnym dla niego czasie.".

"Give Peace a Chance" to utwór nagrany przez Johna Lennona w lipcu 1969 roku. Powstał podczas sesji w hotelu na Bahamach jako wyraz sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Z czasem piosenka stała się kultowym, antywojennym hymnem przywoływanym w czasie różnych konfliktów zbrojnych.

Plastic Ono Band - Give Peace A Chance (1969)/Youtube

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie rozpoczęły, bez wypowiedzenia wojny, pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Wojna przyniosła ze sobą już setki tysięcy ofiar zarówno wśród cywilów, jak i żołnierzy, systematycznie niszczone są ukraińskie miasta i wsie, a do ucieczki ze swoich miejsc zamieszkania zostało zmuszonych kilka milionów ludzi.

Atak na Ukrainę. Czytaj więcej>>>

mat.promocyjne/kh/wmkor

Czytaj także

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:30
– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż "Walczę, jak mogę i umiem". Historia polsko-ukraińskiego małżeństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 10:03
Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Walczę, jak mogę i umiem" to opowieść o polsko-ukraińskim małżeństwie. Ona - Ukrainka - lekarz. On - Polak - muzyk. Poznali się przed inwazją Rosji na Ukrainę, ale ślub wzięli, kiedy na jej ojczyznę spadały już rosyjskie bomby. Mieszkają w Polsce, na Ukrainę jeżdżą, żeby pomoc bliskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrzebna każda para rąk. Reportaż "Dopóki wojna trwa" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 08:00
Dworzec PKP w Przemyślu to jedno z pierwszych miejsc, gdzie zatrzymują się uchodźcy z objętej wojną Ukrainy. Setki tysięcy ludzi szuka ratunku, dlatego potrzebna jest każda para rąk do pomocy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomagać Polsce i Ukrainie. Reportaż "Zanim wolontariat był modny" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:50
Rok temu, kiedy 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję, do Przemyśla zjechali się wolontariusze z całego świata. Część przyjechała z nadzieją w sercu, że komuś pomogą, inni chcieli się sprawdzić. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Korbas "Zanim wolontariat był modny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postanowiły ratować dzieci. Reportaż "Matki Ukrainki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 11:30
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Dla każdej mamy ochrona dziecka, opieka nad nim to priorytet, tak jak dla bohaterek audycji. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Pietruczuk pt. "Matki Ukrainki".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie z dala od wojny. Reportaż "Boję się planować" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 08:30
Tatiana - bohaterka reportażu "Boję się planować" Magdy Skawińskiej - przyjechała do Wrocławia po agresji Rosji na Ukrainę. Tu od kilku lat pracuje jej mąż. Ona i dwoje jej dzieci, Katia i Ilja, mieli ze sobą trzy małe plecaki, a w nich jedzenie, leki, dokumenty. Wszystko inne zostawili w Ukrainie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska napaść na Ukrainę. Reportaż "Pierwszy krzyk" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:50
24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Pierwszy krzyk".
rozwiń zwiń