Gimnastyka sportowa. Jest dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Coraz częściej swoich sił w gimnastyce sportowej próbują amatorzy. Dzięki niej mogą podnieść sprawność fizyczną, jednocześnie przygotowując się na przykład do startów w biegach z przeszkodami. - Powstała ona w XIX wieku, jednak od kiedy stała się dyscypliną olimpijską, wiele się w niej zmieniło - mówi w Czwórce trener Marcin Szyc.
Audio
  • Dlaczego i jak warto trenować gimnastykę sportową? (4 bieg/Czwórka)
Czy gimnastykę sportową można trenować rekreacyjnie? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy gimnastykę sportową można trenować rekreacyjnie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: tankist276/Shutterstock.com
Sprawdź też:
galus fizjoterapia 663.jpg
Fizjoterapia i masaż leczniczy dla sportowców

Podczas zajęć gimnastyki sportowej można nauczyć się między innymi stania i chodzenia na rękach, flagi, szpagatów oraz mostków, a jej zadaniem jest zwiększenie gibkości i sprężystości ciała, poprawienie jego motoryki, zręczności oraz koordynacji ruchowej. - Gimnastyka to matka wszystkich sportów, a gimnastyka sportowa to przede wszystkim praca na przyrządach. Ma w sobie elementy akrobatyki oraz czerpie z kalisteniki - tłumaczy Marcin Szyc w rozmowie z Piotrem Galusem.

Wyjaśnia też, jakie predyspozycje trzeba mieć, aby gimnastykę sportową uprawiać zawodowo oraz przekonuje, że każdy może te ćwiczenia wykonywać rekreacyjnie. - Najwyższy zawodowy gimnastyk ma ok. 170 cm wzrostu, jednak na moich zajęciach nawet dwumetrowe osoby nie miały problemów ze stawaniem na głowie - zachęca Marcin Szyc. - W gimnastyce sportowej kluczowa jest sylwetka - podkreśla Czwórkowy gość.

Posłuchaj także:
plaza WOPR ratownik ratownicy morze bezpieczenstwo 1200px fot Czworka.jpg
Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Dlaczego dyscyplinę tę warto zacząć trenować już w wieku dziecięcym, jak kształtuje nasze ciało gimnastyka sportowa, co to są ćwiczenia izometryczne oraz co zrobić, żeby przez dwie minuty utrzymać się na drążku - więcej o tym w nagraniu audycji.

Trener Marcin Szyc i gospodarz "4 biegu" Piotr Galus/fot. Czwórka Trener Marcin Szyc i gospodarz "4 biegu" Piotr Galus/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Marcin Szyc (trener, szkoleniowiec, autor programu "Gymnastics Skills")

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/mk

Czytaj także

Bikini fitness - kulturystyka w kobiecym wydaniu?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 15:00
Mięśnie i proporcjonalna budowa ciała, ale także gracja i piękno - to definicja tej nowej mody w fitnessowym świecie. - To bardzo ciężka praca, ludzie nie zdają sobie sprawy, jak długo i intensywnie my trenujemy i na jakie wyrzeczenia musimy być gotowi - mówiła Kasia Dziurska Mistrzyni świata fitness.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening w upale. Wiemy, jak go przeżyć!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:20
- W upalne dni naszym sprzymierzeńcem na treningu będzie woda. Ale z solą - mówi dietetyczka i trenerka żywienia Katarzyna Biłous.
rozwiń zwiń