Październik - miesiąc maratonów. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 14:00
To czas, kiedy tysiące osób biorą udział w zawodach nie tylko po to, by je wygrać, ale - być może przede wszystkim - by pokonać samego siebie i dobiec do mety. Jak przygotować się do długich startów?
Audio
  • Marcin Rosłoń o tym, jak przygotowywać się do startów w maratonach (4. Bieg/Czwórka)
Marcin Rosłoń i Piotr Galus w studiu
Marcin Rosłoń i Piotr Galus w studiuFoto: Czwórka

siłownia fitness 1200.jpg
Pierwszy raz na siłowni - jak przełamać wstyd?

Jak przekonywał dziennikarz sportowy, piłkarz i ultramaratończyk Marcin Rosłoń, maratony to nie czysta kalkulacja: można biegać je szybko, licząc na jak najlepszy wynik, albo "turystycznie" i towarzysko, czerpiąc z nich frajdę. - Wywodzę się z "innego bieguna", czyli ze sportu zawodowego, który nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Jest nadwyrężaniem organizmu i powoduje pozostawanie cały czas poza strefą komfortu. Jednak w przypadku początkujących biegaczy, którzy nagle łapią się za sport, warto korzystać z postępu technologicznego, nowoczesnego sprzętu. Warto też dać sobie czas, by rozwijać się powoli, we własnym tempie - opowiadał gość Czwórki. Jak podkreślał, każdy powinien też przeprowadzać regularnie badania lekarskie, nawet wyłącznie te podstawowe.

Marcin Rosłoń opowiadał w rozmowie z Piotrem Galusem o początkach swojej przygody ze sportem, wspominał także pierwszy maraton, w którym wystartował w 2008 roku. Mówił o swoich doświadczeniach związanych z bieganiem, zdradzał, co warto jeść, jak się ubrać, a także, o czym pamiętać podczas treningów, by bieganie służyło nie tylko czerpaniu przyjemności i satysfakcji, ale także naszemu zdrowiu. W programie rozmawialiśmy także m.in. z Januszem Kalinowskim, dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, który wystartował w pierwszym maratonie zorganizowanym w Warszawie.

Zapowiadaliśmy także zbliżające się najważniejsze maratony krajowe i zagraniczne. Co będzie się działo w biegowym świecie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji <<<

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Marcin Rosłoń (dziennikarz Canal Plus Sport, piłkarz, ultramaratończyk)

Data emisji: 8.09.2017

Godzina emisji: 10.07

kd/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przebiegł 366 maratonów w 366 dni. "Sport daje chęć do życia"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 15:10
Chciał dać innym impuls do wyjścia z nałogu alkoholowego. Powiedział: "Przebiegnę 366 maratonów z rzędu, będę biegał codziennie, a ty w tym czasie bądź trzeźwy". Tak zrobił, a potem napisał książkę "Wytrwać w biegu". Ryszard Kałaczyński zagościł w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trening zawodowca". Jak biegać profesjonalnie, będąc amatorem?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:40
- Presja społeczna, by biegać "szybciej, lepiej, mocniej i dalej" nie powinna być dla nas tak ważna, jak nasze zdrowie. Tymczasem często to właśnie wyniki liczą się najbardziej, a to błąd - mówił Dorian Łomża, autor książki "Trening zawodowca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kondycja fizyczna Polaków. Nie jest dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 12:32
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wielu chorób skracających życie, w tym chorób układu krążenia, nowotworów czy cukrzycy. Tymczasem - jak wynika z badań - wciąż ponad połowa Polaków wcale nie ćwiczy.
rozwiń zwiń