Polskie Radio
Section05
Maraton

80 rekordów! Polscy lekkoatleci nie próżnowali w 2023 roku

Blisko 80 wyników z sezonu 2023 jako rekordy Polski i najlepsze w historii kraju ratyfikował w ostatnich dniach ubiegłego roku Zespół ds. Ratyfikacji Rekordów Polski. – W konkurencjach olimpijskich jedyny rekordowy wynik to rezultat Aleksandry Lisowskiej w maratonie, ale w sezonie halowym rekordami imponowały Natalia Kaczmarek i przede wszystkim Adrianna Sułek – przypomina Janusz Rozum, szef zespołu ratyfikacyjnego.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Lekkoatletyka Maraton Adrianna Sułek Natalia Kaczmarek

TYLKO U NAS Świetny kolarz i jego biegowa pasja. Maraton jako wakacje

Michał Kwiatkowski ma za sobą całkiem udany rok w kolarskim peletonie. Po zakończeniu sezonu zdecydował się na aktywny wypoczynek i, wraz z żoną, wziął udział w Maratonie Nowojorskim. W rozmowie z Andrzejem Grabowskim z Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiedział m.in. o odkrywaniu na nowo swojej biegowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  SPORT kolarstwo szosowe Kolarstwo inne dyscypliny Michał Kwiatkowski bieganie Maraton

Rekord świata w maratonie. Jak przygotować się do biegu?

W ostatnim czasie pobito dwa rekordy świata w biegu maratońskim. Wyniki udało się ustanowić tydzień po tygodniu. Pierwszy z czasem.2:11:52 ustanowiła podczas biegu w Berlinie Etiopika Tigst Assefa. Z kolei kilka dni później w Chicago Kenijczyk Kelvin Kiptum ustanowił czas 2:00.35. W audycji "Biegam, bo lubię" rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do biegu. 
Zobacz więcej na temat:  maratony Maraton aktywność fizyczna Krzysztof Łoniewski Trójka

Maraton Chopinowski. "Takie wydarzenie po raz pierwszy rozegra się w eterze"

Polskie Radio na uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin organizuje Maraton Chopinowski. To wyjątkowe wydarzenie, które rozpocznie się już dziś o godz. 16.00, potrwa aż 28 godzin. - Chopin w dalszym ciągu potrzebuje bardzo czułej i serdecznej pielęgnacji - mówi Janusz Olejniczak, jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Świątek Daniel Wydrych Marcin Gmys Dorota Piotrowska Fryderyk Chopin Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Maraton

Lisowska mistrzynią Europy. "Wiedziałam, że to mój dzień"

Aleksandra Lisowska niespodziewanie została mistrzynią Europy w maratonie. Polska biegaczka w świetnym stylu wygrała rywalizację w Monachium z czasem 2:28:36. Razem z koleżankami z reprezentacji wywalczyła też brąz w drużynie. - Wiedziałam, że to będzie mój dzień - powiedziała zwyciężczyni pierwszej konkurencji ME. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Lekkoatletyka ME Monachium 2022 lekkoatletyka Maraton ME Monachium 2022

Pierwsze medale w Monachium! Polka mistrzynią Europy

Aleksandra Lisowska została w Monachium lekkoatletyczną mistrzynią Europy w maratonie. Po przebiegnięciu 42 km i 195 m Polka wyprzedziła Chorwatkę Mateę Parlov Koštro i Holenderkę Nienke Brickman. Biało-Czerwone sięgnęły również po brąz w rywalizacji drużynowej. To pierwsze medale dla Polski podczas mistrzostw Starego Kontynentu. 
Zobacz więcej na temat:  Lekkoatletyka ME Monachium 2022 ME Monachium 2022 lekkoatletyka SPORT Maraton