Wakacje nad Bałtykiem. Jak koronawirus zmieni polskie plaże?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:50
- Teorię mamy opanowaną, ale to praktyka pokaże, jak sobie z nią radzimy. Wydaje mi się, że jesteśmy dobrze przygotowani na to, by zadbać o odpowiedni dystans między plażowiczami i o ich bezpieczeństwo - przekonuje Staszek Malepszak z bazy ratowniczej w Kołobrzegu. 
Audio
  • Jak w tym roku będą wyglądać wakacje nad Bałtykiem? (4 bieg/Czwórka)
Woda we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli
"Woda we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli"Foto: Shutterstock.com/blacograf

Zobacz
shutterstock plaża morze zachod słońca lato 1200.jpg
Dystans na europejskiej plaży. Smutne obostrzenia

Wakacje w boksie?

Jak zapewnia rozmówca Piotra Galusa, turyści, którzy odwiedzą Kołobrzeg, będą mogli też skorzystać z boisk do siatkówki plażowej oraz plenerowych siłowni. - Planujemy stworzyć sektor z parawanami rozbitymi w określonych odległościach. Jeśli natomiast chodzi o plażę niestrzeżoną, liczymy na to, że ludzie sami dostosują się do tych obostrzeń - mówi kierownik kąpieliska Kołobrzeg 2020. - Sezon oficjalnie otwieramy 27 czerwca. Będziemy przyglądać się sytuacji i na bieżąco reagować, żeby urlop dla każdego był udany - podkreśla.    

Polska Kalifornia

Kołobrzeg słynie także z dobrej fali i przyciąga surferów z całej Polski. - Od mola do falochronu portowego mamy świetne warunki do surfowania i w tym roku na pewno się to nie zmieni - deklaruje Malepszak. - COVID-19 nie zmniejszy radości z pływania na desce, ale na pewno sprawi, że ludzie nie będą już w tym razem. Że poluzują się więzi w społeczności surferów.

W audycji także Piotr Galus rozmawia z surferem Janem Sadowskim - POSŁUCHAJ >>>

Czytaj także
basen free shut 1200.jpg
Basen jest bezpieczny. Dystans zachowaj w szatni

Ratownicy "robią formę"

Do sezonu przygotowują się także ratownicy. Także ci, którzy w tym fachu dopiero będą stawiać pierwsze kroki. - przewidujemy zatrudnić około 6o ratowników. Nabór trwa, czekamy na chętnych z całej Polski - mówi kierownik kąpieliska. - Morze szybko weryfikuje kandydatów i wymaga od nich naprawdę dobrej kondycji, chłodnego podchodzenia do akcji i rozważnych działań. Przy takich wymogach ratownik musi "robić formę" przez cały rok - podsumowuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość audycji: Staszek Malepszak (kierownik kąpieliska Kołobrzeg 2020, baza ratownicza w Kołobrzegu)

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Nauka pływania. Na nią nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 15:00
Co trzeci Polak twierdzi, że nie potrafi pływać, a przecież woda powinna być dla nas naturalnym środowiskiem - z niej się składamy i w wodzie przychodzimy na świat. - Umiejętności oddechowe i ułożenia się na wodzie zapominamy po okresie dziecięcym. Dlatego wielu dorosłych w wodzie nie potrafi się poruszać - mówił trener pływania Paweł Rurak.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wakacje to dobry czas, by zacząć biegać?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 17:30
- Pierwsze wrażenie dużo mówi o przyszłym biegaczu. Są osoby, które mają uwarunkowania i predyspozycje i są biegacze mniej oszlifowani - wyjaśnia Ada Szatecka. - Tym ostatnim pomaga determinacja, która w pewnym momencie pozwala "dogonić" grupę - dodaje. 
rozwiń zwiń