Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:00
Muszą być silni, sprawni, wytrzymali, bo od nich zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą. - Najistotniejszą częścią pracy ratownika jest obserwacja. I to nie tylko w słoneczne dni, ale także wtedy gdy jest zimno, wieje wiatr i pada deszcz - mówi ratownik Krzysztof Piotrowicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/blacograf

Ratownictwo wodne ma wiele różnych działów i każdy może znaleźć coś dla siebie. Można pracować na pływalni, można specjalizować się w ratownictwie wykorzystującym skutery wodne i motorówki, można też być ratownikiem medycznym Krzysztof Piotrowicz

Co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem WOPR? Podstawą jest kurs teoretyczny i praktyczny., a szkolenie trwa ponad 60 godzin. Konieczne umiejętności, które zdobywa się w tym czasie to bardzo dobra umiejętność pływania i holowania, wiedza na temat ratownictwa oraz znajomość obsługi sprzętu ratunkowego. - Żeby już móc pracować na pływalniach czy kąpieliskach, trzeba także dodatkowo ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi ratownik z Fundacji RESCUEHOUSE. - Można też być członkiem organizacji ratowniczej nie będąc ratownikiem. Wtedy taka osoba pracuje na przykład w administracji. 

Posłuchaj
16:25 CZWÓRKA 4 bieg - ratownik wodny 14.05.2021.mp3 Jak zostać ratownikiem wodnym? (4 bieg/Czwórka)

W trakcie pandemii - z racji przeszkolenia - wielu ratowników wodnych pracowało jako pomoc medyczna w szpitalach Krzysztof Piotrowicz

Każdy ratownik musi doskonalić swoje umiejętności pływackie. To nie jest tak, że raz uczymy się pływać i wystarczy. To są ciągłe treningi: bieganie w plenerze i ćwiczenia na siłowni - podkreśla rozmówca Piotra Galusa. - Lockdown nie ułatwił nam sprawy, na szczęście obostrzenia dotyczące korzystania z basenów nie dotyczyły kadry pływackiej i ratowniczej. Mogliśmy korzystać z tych obiektów i pracować nad formą przed nadchodzącym sezonem.   

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Krzysztof Piotrowicz (ratownik wodny, Fundacja RESCUEHOUSE)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 16.17

kul

Czytaj także

Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 20:00
Polskie morsy hartują się w zimnej wodzie już od 1975 roku, kiedy to powstał pierwszy Klub Morsów w Gdańsku. W tym czasie udało im się pobić rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu - w 2015 roku dokonało tego 1799 uczestników Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Squash. "To jak szachy i boks na korcie"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:30
Dziś, gdy często jesteśmy zamknięci w domach, każdy ruch jest cenny. Gra w squasha pozwala spalić nawet 900 kalorii w ciągu jednego meczu. Jest więc skuteczniejsza niż pływanie czy jazda na rowerze. I można ją uprawiać o każdej porze roku.
rozwiń zwiń