Squash. "To jak szachy i boks na korcie"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:30
Dziś, gdy często jesteśmy zamknięci w domach, każdy ruch jest cenny. Gra w squasha pozwala spalić nawet 900 kalorii w ciągu jednego meczu. Jest więc skuteczniejsza niż pływanie czy jazda na rowerze. I można ją uprawiać o każdej porze roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Squash rozwija niemal wszystkie partie ciała - od mięśni ramion, przez uda, aż po brzuch i pośladki Łukasz Ratka

Squash polega na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w taki sposób, aby utrudnić jej ponowne odbicie przeciwnikowi. - Ten sport oczyszcza głowę i relaksuje w intensywny i dynamiczny sposób - tłumaczy zawodnik squasha Łukasz Ratka. - Trzeba grać szybko, dokładnie i tam, gdzie nie ma przeciwnika. Te trzy zasady pozwolą nam zażegnać większość problemów na korcie.

Posłuchaj
12:13 CZWORKA 4 bieg - squash 05.03.2021.mp3 Squash - gdzie trenować, o czym pamiętać, jaki przygotować sprzęt? (4 bieg/Czwórka)

Squash w pojedynkę też ma sens, a treningi solo pozwalają uzyskać lepsze rezultaty, gdy gra się z partnerem Łukasz Ratka

Dyscyplina wymaga doskonałej kondycji fizycznej, zwinności, szybkości, a przede wszystkim pełnej koncentracji podczas trwania rozgrywki. O squashu mówi się, że to "szachy na korcie". - Dodałbym jeszcze do tego boks, bo piłka leci szybko i mocno jak cios - śmieje się rozmówca Piotra Galusa. - W rozgrywce na korcie, tak jak i na szachownicy, należy przewidzieć ruchy przeciwnika: gdzie i jak zagra, jak pracują jego nogi i jakie uderzenie ja wykonam. 

Posłuchaj także:

Choć squash nadal postrzegany jest jako sport elitarny, wcale nie rujnuje portfela. Na początek wystarczy sportowy strój i dobre buty, bo sprzęt można wypożyczyć w klubie. Fani tej dyscypliny przyznają także, że uczy ona cierpliwości i skuteczności w działaniu.

*** 

Tytuł audycji: "4 bieg"

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Ratka (amator i zawodnik squasha)

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 16.14

kul

Czytaj także

Lockdown zmienił nasz dom. To miejsce treningu, scena teatralna i azyl

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:55
Ostatnie miesiące sprawiły, że z naszym domem czujemy większą więź, niż przed pandemią. Tak wynika z najnowszych badań Ipsos MORI. 53 procent Polaków postrzega swój dom jako przestrzeń do wyrażania siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:30
Oddech w sporcie jest kluczowy, jednak wielu z nas o nim zapomina, skupiając się na technice ćwiczeń. - Oddychając prawidłowo możemy wiele zyskać: przede wszystkim zdrowie, ale także dużo szybsze efekty treningów - wymieniał Maciej Bielski, trener.
rozwiń zwiń