Lewitując nad wodą - jak działa latająca deska?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 21:49
- Deski stają się coraz bardziej popularne, a branża sportów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Teraz dla amatorów sportów wodnych wyzwaniem są latające deski - mówi Justyna Grabska z Jet Surfing Polska.
Justyna Grabska i Olaf Obruśnik  z Jet Surf pokazują fruwającą deskę
Justyna Grabska i Olaf Obruśnik z Jet Surf pokazują fruwającą deskęFoto: Piotr Galus

surfing 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

EFOIL to elektryczna deska surfingowa napędzana silnikiem elektrycznym, wyposażona jest w bardzo dużą i mocną baterię oraz w bezprzewodowego pilota którym się steruje. - Ogólnie zasady są proste. Deska podczas rozpędzania się ma tzw. hydroskrzydło i po osiągnięciu prędkości 15 km/h zaczyna lewitować nad wodą na wysokości ok. 60 cm. nad wodą sprawiając wrażenie lotu - mówi instruktor Olaf Obruśnik z Jet Surfing Polska.


Posłuchaj
11:20 Czwórka/4Bieg - wakeboard 27.08.2021.mp3 O o desce typu EFOIL opowiadają Justyna Grabska i Olaf Obruśnik z Jet Surfing Polska (4Bieg/Czwórka)

 

Jak zapewniają goście audycji po pierwszych piętnastu minutach z instruktorem już lewitujemy. Jednak wszystko zależy od naszych umiejętności i kondycji. Zaczyna się małymi krokami, bo pływania na EFOIL uczy się w pozycji leżącej, skąd przechodząc przez pływanie klęcząc, dochodzimy do stania i lewitacji na desce.

- Możliwość oderwania się na chwilę od ziemi, czy od wody powoduje wrażenia które do tej pory dla naszych głów są nieznane. To jest to, do czego ludzie dążą od wieków - tłumaczy Justyna Grabska . - Jest to namiastka latania, do tego nie trzeba mieć samolotu, nie trzeba mieć kursów i skakać ze spadochronem. Należy wejść na deskę i zacząć. 


sup ludzie 1200.jpg
II Mistrzostwa Polski SUP. Czwórka nad Bałtykiem w Brzeźnie

Posłuchaj także:


Jednak, żeby w pełni cieszyć się tym sportem i uprawiać go swobodnie należy poćwiczyć mięśnie posturalne. - To stanowi czasem wyzwanie dla ludzi, którzy uprawiają kajta, bo taka lewitacja na elektrycznej desce na początku stanowi wyzwanie - opowiada instruktorka. - To przede wszystkim pcha ludzi do tego, żeby się sprawdzić, poczuć magię lewitacji i adrenalinę.

Deska nie należy do najlżejszych. - Sama deska waży 8 kg, tyle samo waży system nośny czyli skrzydło przednie i tylne, maszt oraz silnik - wyjaśnia Olaf Obruśnik . - Najcięższym elementem jest bateria, która waży 12 kg, jej naładowanie zajmuje 2 godziny.

Za pomocą pilota ustalamy i sterujemy prędkością deski i zmieniamy biegi, a jest ich aż 24. Przy najwyższym, 24 biegu można osiągnąć maksymalną prędkość 35 km/h, a w pełni naładowane baterie pozwalają cieszyć się lewitowaniem nad wodą przez 1,5 godziny.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Justyna Grabska, Olaf Obruśnik (Jet Surfing Polska)

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 16.08

aw

Czytaj także

Bieganie a kręgosłup: szkodzi czy pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:40
W trakcie pandemii nasz kręgosłup został mocno nadwyrężony ze względu na home office i liczne godziny spędzone przed biurkiem. Wielu może więc się uskarżać na dolegliwości związane z jego bólem. Czy w takim wypadku bieganie jest wskazane?
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Mistrzostwa Polski SUP - relacje prosto znad morza

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 08:45
II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle, odbędą się w najbliższy weekend 3 i 4 lipca w Gdańsku. Na miejscu, a dokładniej na plaży Brzeźno, będą dziennikarze Czwórki, którzy porozmawiają z organizatorami i uczestnikami wydarzenia.  
rozwiń zwiń