Ratownicy z plaż ruszają na mistrzostwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 17:00
Przez całe wakacje obserwowaliśmy zmagania ratowników wodnych w zawodach Rescue Heroes. Dziś 24 z nich szykuje się do wyjazdu do Hiszpanii na Mistrzostwa Europy w ratownictwie wodnym. 
Mistrzostwa ratownictwa wodnego Rescue Heroes 2021
Mistrzostwa ratownictwa wodnego Rescue Heroes 2021Foto: Mateusz Kulik/Czwórka
shutterstock squash sport 1200.jpg
Squash. "To jak szachy i boks na korcie"

Mistrzostwa Europy w ratownictwie wodnym rozpoczną się w Hiszpanii 12 września. W przeróżnych dyscyplinach zmierzy się 400 zawodników z 15 krajów. Reprezentacje zmierzą się na pływalni, na piachu i w morzu.

Posłuchaj
03:48 czwórka 4 bieg 10.09.2021.mp3 Jak ratownicy przygotowują się do pracy i do zawodów? (4 bieg/Czwórka)

 

W pierwszy weekend września w Waliszewie zakończyła się edukacyjna akcja "Lato nad Zegrzem". Na plaży nad Narwią ratownicy wodni przybliżali wszystkim zainteresowanym tajniki swojej pracy, przeprowadzali pozorowane akcje ratunkowe oraz pokazy pierwszej pomocy.

- Ratownicy są przygotowani i przeszkoleni do tego, by wyłapać osobę potrzebującą pomocy. Często na kąpielisku jest jednocześnie 100-200 osób i wyłapanie takiej jednostki nie jest proste - mówi Krzysiek Piotrowicz, fundacja Rescue House. - Nie wygląda to na pewno, jak na filmach. Osoba nie macha rękami i nie krzyczy. Jeśli potrzebuje pomocy to najczęściej odchyla głowę do tyłu, stara się utrzymać na powierzchni wody, łapie powietrze ustami. Często "spławikuje" czyli wychyla się nad powierzchnię wody, ale nie krzyczy. Mówi się, że proces tonięcia odbywa się w ciszy. Osoba, która potrzebuje pomocy, zachłysnęła się wodą nie ma sił by krzyczeć, a już na pewno żeby machać rękami - dodaje. 

Michał Mazurek z młodzieżówki legionowskiego WOPR prowadził pokaz resuscytacji. Zanim przystąpił do niej sprawdził czy osoba wyciągnięta z wody oddycha. Resuscytację można prowadzić w cyklu 2 wdechy, 30 uciśnięć, lub używając defibrylatora AED. Taką akcję należy prowadzić aż do przyjazdu karetki. 

ZOBACZ WIĘCEJ 

shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Posłuchaj także:

Niestety od kilku lat, jeśli chodzi o liczbę tonących w polskich wodach, ten współczynnik raczej nie zmienia się. W skali roku jest to około 450-500 osób. - W te wakacje również utonęło 250 osób. Takie sytuacje zdarzają się codziennie - przestrzega ratownik. - Gdy widzimy osobę tonącą powinniśmy dzwonić na numer ratunkowy 601-100-100, pomóc najlepiej jak umiemy, nie narażając swego życia i zdrowia - dodaje. 

Statystyki ratowników mówią, że najczęściej ludzie toną w rzekach i jeziorach, najrzadziej na pływalniach. - Na szczęście najrzadziej toną dzieci, co wynika z tego, że najczęściej są pod opieką, często zachowują się bardziej odpowiedzialni niż dorośli, nie piją alkoholu - wyjaśnia ratownik. - Najczęściej toną mężczyźni miedzy 30, a 60 rokiem życia - dodaje. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 16.42

pj


Czytaj także

To nie zakwasy - to DOMSy. Kwas mlekowy niewinny

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:39
Od lat, wielu z nas, za powstawanie zakwasów obwiniało kwas mlekowy, który pojawia się w naszych mięśniach po treningu czy innym wysiłku fizycznym. Dziś już wiadomo, że zakwasy to DOMSy i są efektem rozrostu tkanki mięśniowej, a nie kwasu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal biegowy w perle polskich uzdrowisk. Krynica-Zdrój zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 12:00
Europejski Festiwal Biegowy to wydarzenie sportowo-kulturalne, które na swoją stolicę wybrało Krynicę-Zdrój. Co czeka na uczestników w tym roku?
rozwiń zwiń