Przygotowania do treningu - jeść czy nie jeść?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:15
Większość dietetyków zajmujących się sportem uważa, że powinno się trenować na czczo, wtedy trening jest bardziej efektywny, zwłaszcza ten pomagający w redukcji wagi. Sprawdzamy, czy zawsze tak jest.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Drazen Zigic

łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Kiedy idziemy na trening zazwyczaj naszym celem jest albo spalenie tkanki tłuszczowej, albo rozbudowanie mięśni. Czy więc powinniśmy wybierać się na jogging lub na siłownię po śniadaniu?


Posłuchaj
04:14 Czwórka/Rozbiegani - Anną Matusik - jeść czy nie jeść przed treningiem 28.05.2021.mp3 Z trenerką personalną Anną Matusik rozmawiamy o przygotowaniu do treningu (Rozbiegani/Czwórka)

 

- Jeżeli chodzi o trening na czczo, to wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, rodzaju treeningu i jego cel - mówi dietetyczka i trenerka personalna Anna Matusik. - Jeżeli zależy nam na budowie masy mięśniowej, to trening na czczo nie będzie wskazany, gdyż zależy nam na procesach anabolicznych, ale jeżeli zależy nam na redukcji masy ciała, to trening bez śniadania będzie dobrym pomysłem.

Olbrzymie znaczenie przed treningiem i po nim ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Dobrze więc pić dużo wody, jak mówi specjalistka możemy sobie również pozwolić na filiżankę kawy. - Kawa nas pobudzi do działania i uruchomi nasz układ nerwowy - tłumaczy. - Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że kawa jest legalnym środkiem dopingującym, który mogą stosować sportowcy. Jest zatwierdzona przez organizacje zajmujące się regulacją tych kwestii. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie twierdzą, że wypicie kawy pół godziny przed treningiem przyśpiesza spalanie tłuszczu.

shutterstock bieganie trening para 1200.jpg
"Aktywność fizyczna to remedium na większość chorób"

Posłuchaj także:


Jak radzi trenerka, gdy zjemy większe śniadanie lub posiłek, dobrze odczekać nawet dwie godziny zanim rozpoczniemy aktywność fizyczną. - Jeść czy nie jeść przed treningiem też zależy od jego rodzaju. Jeżeli planujemy zachować masę mięśniową, żeby nie dopuścić do spalania mięśni, dobrze wypić odżywkę białkową - wyjaśnia. - Jeżeli zaś planujemy lekki jogging to możemy pobiegać na czczo.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 09.45

aw


Czytaj także

Gdy brakuje motywacji do treningu - sprawdź sprawdzone metody

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:00
Czas pandemii to trudny okres. Szkoła i praca przeniosły się do naszych domów, co sprawia, że powody do wyjścia na zewnątrz zniknęły. Warto poszukać, w sobie i w okolicy, motywacji do treningów, które dadzą nam zastrzyk pozytywnej energii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrójny sukces Aleksandry Lisowskiej na 47. Maratonie Dębno

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:40
Aleksandra Lisowska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach długich, potwierdziła swoją doskonałą formę, wygrywając po raz drugi Mistrzostwa Polski w maratonie. Jednocześnie zdobyła minimum na igrzyska olimpijskie. - Jestem doskonale przygotowana fizycznie, a obóz w Kenii wzmocnił mnie mentalnie - mówi w audycji.
rozwiń zwiń