Badminton atakuje. Czas na relaks!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:00
Rakietki, siatka, lotki i trochę wolnego czasu - do gry w kometkę nic więcej nam nie potrzeba. Ostatnio popularność tego sportu, zarówno w wydaniu amatorskim, jak i zawodniczym, rośnie.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com
shutterstock_stand_up_paddle_1200.jpg
SUP - wielofunkcyjna deska na wodę

Większość z nas mówi, że do gry w badmintona używa paletek, choć prawidłowa nazwa to rakietki. Janek Rudziński z Akademii Badmintona Warszawa z uśmiechem twierdzi, że za "paletki" nikt się jednak nie obraża. 


Posłuchaj
14:34 czwórka 4 bieg 11.06.2021ok.mp3 Sekrety gry w badmintona (4 bieg/Czwórka)

W badmintona można grać w parku, na plaży, na własnym podwórku. Jednak ten profesjonalny jest sportem halowym. - Po pandemii wracamy do różnych aktywności, przypominamy sobie o nich, więc i badminton wraca do łask - mówi gość Czwórki. - W Warszawie trudno o wolne korty do gry w kometkę - dodaje.   

Amatorzy najczęściej grają w badmintona na świeżym powietrzu. Zdarza się, że przeszkadza im wiatr. Janek Rudziński przypomina, że kiedyś ratowano się wklejeniem gumy do żucia w lotkę, by ją obciążyć. Dziś możemy wybierać z różnych form tej gry: speedmintona lub air badmintona. 

- W speedmintonie rakietki mają mocniejszy naciąg, lotka lata szybciej, dalej się odbija - wyjaśnia. - Air badminton został stworzony do grania na świeżym powietrzu, boiska są mniejsze, lotka inna - dodaje. 

 Posłuchaj także:

Gość Czwórki zdradza, że w zawodowym badmintonie gra się dużo szybciej niż w amatorskim. Tam lotka, w początkowej fazie lotu, osiąga prędkość niemal 500 km/h. - To szybki i wymagający sport. Podczas meczu zawodnik przebiega około 7-8 km - wyjaśnia. - Zasady są podobne do tych, które znamy z meczów siatkówki. Gramy do 21 punktów, do 2 wygranych setów, zmieniane są strony boiska.  

W tym sporcie pracuje całe ciało. Badminton wymaga mocnego, wszechstronnego treningu, mocno pracują nogi. - To jeden z najcięższych sportów, ale dla amatorów super sposób na relaks i odpoczynek - ocenia.  

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Janek Rudziński (Akademia Badminton Warszawa)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 16.15

pj

Czytaj także

Elektryczne rowery górskie. "Wysiłek ten sam, ale więcej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:50
 - Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - zapewniał Łukasz Żurek, miłośnik jazdy na rowerach elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto baseny - jak z nich korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:50
Od kilku dni możemy korzystać z basenów, aqua parków i zamkniętych obiektów sportowych. Sprawdzamy jak w dobie obostrzeń korzystać z basenu.
rozwiń zwiń