Treningi biegowe w Tatrach. Gdzie warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 10:17
Tatra Sky Marathon to bieg trudny technicznie. - Specyfika biegania w tych górach sprawia, że trasa nie będzie łatwa - mówił organizator Marcin Rzeszótko. Dla mniej zaawansowanych zawodników organizatorzy przygotowali trasę Tatra Trail. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Breslavtsev Oleg

shutterstocksiłownia kobieta nadwaga 1200.jpg
Jak odbudować formę po roku pandemii?

W lipcu w Kościelisku odbędzie się Tatrzański Festiwal Biegowy. W związku z tym już teraz odbywają się bezpłatne treningi, połączone są z akcją sprzątania szlaków. Jak opowiadał gość Czwórki, przygotowanie do biegów górskich różni się od treningów, które wykonujemy ćwicząc do "tradycyjnych" maratonów, czyli po płaskim. - Pierwsza różnica to czas biegu - tłumaczył Marcin Rzeszótko. - Startując w górach, nawet w mniej wymagającym terenie, jak Bieszczady lub Beskidy, będziemy pokonywać dystans nawet o połowę dłużej - wyliczał. - Dlatego przygotowując się do nich warto wydłużać sobie treningi nawet poprzez marszobieg. 

Posłuchaj
13:14 czwórka rozbiegani 2021_06_25.mp3 Na treningi biegowe i zawody w Tatrach zaprasza Marcin Rzeszótko (Rozbiegani/Czwórka) 

shutterstock_515308891 las kobieta oddychanie wolnosc 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Posłuchaj także:

W ramach treningu bardziej zaawansowanego warto popracować na konkretnym terenie, czyli tam, gdzie odbędą się zawody. - Szukamy optymalnej prędkości na płaskim, ale także podbiegach i zbiegach. Staramy się doskonalić umiejętności poruszania się w danym terenie, ale też na przejściach, które są bardzo istotne - mówił gość Czwórki. Takie przygotowanie przydać się może m.in. podczas Tatra Sky Maraton, wydarzenia, które organizuje gość Czwórki. Bieg odbędzie się 24 lipca w Kościelisku - to w sumie 42 kilometry trasy, w tym 3500 metrów przewyższenia. - To typowo górska trasa - mówił Marcin Rzeszótko. Jak podkreślał bieg będzie wymagający. -  Ze względu na sumę przewyższeń. Zależało mi na tym, by stworzyć bieg, w którym trasa będzie logiczna, zamknięta w pętli. Po pierwszej edycji dostaliśmy dobry feedback, myślę, że teraz też się to udało - tłumaczył. - Dodatkowo poziom trudności zwiększa specyfika biegania w Tatrach: po kamieniach, stromych zboczach, gdzie nachylenie przekracza 40 stopni.

Posłuchaj także:

Biegi górskie różnią się od sky runningu. - Parametry do spełnienia, by móc wpisać trasę jako "sky running" są bardzo konkretne. Ale to nie wszystko, ważne jest otoczenie, logika trasy i to, jak wyglądają zawody - mówił gość Czwórki. Dla osób, dla których maraton w Kościelisku to za dużo,  będzie trasach 18-kilometrowa, czyli Tatra Trail. - Zawody przeznaczone są zarówno dla osób, które biegają długo, jak i amatorów. Jest bardzo duży limit czasu, w którym zmieszczą się nawet ludzie uprawiający nordic walking. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Marcina Rzeszótko (biegacz, trener, organizator Tatra Sky Maraton)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 09.08

kd

Czytaj także

Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Covid-19 sprzyja pandemii otyłości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Statystycznie od wybuchu pandemii Covid-19 spędzamy przed monitorem komputera o 1,5 godziny dłużej. To przekłada się na to, że statystyczny Polak przytył aż o 1,8 kilograma, osoby z nadwagą jeszcze więcej. Przy walce z Sars-Cov-2, nie zapominajmy o walce z pandemią otyłości. 
rozwiń zwiń