Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych.Jaką wodę pić przed i po treningu?
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Jaką wodę pić przed i po treningu?Foto: Ivanko80/Shutterstock.com

Pij w małych ilościach, ale często

- Dorośli powinni wypijać 30 ml wody na każdy kilogram ciała na dobę, czyli mężczyzna o wadze 90 kg powinien dostarczyć organizmowi 2,7 litra wody dziennie - mówi Maciej Koźmiński, lekarz medycyny sportowej. - Osoby aktywne fizycznie mają większe zapotrzebowanie na płyn - więc do każdej godziny treningu powinny doliczyć 1-1,5 litra wody. Lepiej pić mniejsze ilości, ale częściej, bo wtedy woda jest lepiej wchłaniana przez organizm. Natomiast jeśli wypijemy litr płynu naraz, możemy spodziewać się efektu przeczyszczającego. 

Ból stawów może świadczyć o odwodnieniu

Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. - Woda to bardzo istotny składnik naszej diety. Gdy jej brak w naszym organizmie, zaczynają się objawy, które często przypisujemy zupełnie innym czynnikom, np. ból głowy, stawów, kręgosłupa - mówiła w Czwórce dietetyk Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska. - Z wody składają się także mięśnie człowieka i to w 75 proc. To ona sprawia, że są napęczniałe i mają odpowiednie parametry do pracy - tłumaczy Maciej Koźmiński. - Przypominam jednak, że woda nie jest substancją anaboliczną, więc od jej nadmiaru nie będziemy mieli lepszych rezultatów sportowych. Osoby ćwiczące muszą dbać o odpowiedni poziom nawodnienia, bo jeśli wody będzie za mało, możemy mieć problemy ze zdrowiem. Odwodnienie organizmu upośledza sprawne jego funkcjonowanie, spowalnia spalanie tłuszczu oraz powoduje szybsze narastanie uczucie zmęczenia.

Posłuchaj
17:33 CZWÓRKA 4 bieg - woda 20.05.2022.mp3 Co, kiedy i w jakich ilościach pić, kiedy uprawiamy sport? (4 Bieg/Czwórka)

Jak wybrać najlepszą dla siebie wodę?

Niektórzy piją wodę z kranu, inni sięgają po tę z nieco trudniej osiągalnych źródeł. W sklepach mamy coraz więcej rodzajów wody, ale nie wszystkie są dla każdego. - Najczęściej mamy do czynienia z wodą źródlaną, średniozmineralizowaną i wysokozmineralizowaną. Różnią się one pochodzeniem i ilością minerałów - wyjaśnia dietetyk kliniczna Kamila Zarówna. - Wody wysokozmineralizowane najlepiej stosować pod okiem specjalisty, bo można z nimi przesadzić. Na wody z dużą zawartością wapnia i magnezu powinny uważać osoby, które mają tendencje do powstawania kamieni nerkowych, a cierpiący na refluks zdecydowanie nie powinni pić wody gazowanej.  

Zobacz także:

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Woda była tematem 25. odsłony Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbyła się w sobotę 21 maja 2022 w Warszawie. Relację z wydarzenia znajdziesz TUTAJ


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Maciej Koźmiński (lekarz medycyny sportowej), Kamila Zarówna (dietetyk kliniczny)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

12 tysięcy i ani kroku mniej. Trening z Robertem Korzeniowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 18:40
- Na Polu Mokotowskim w Warszawie ustanowiłem rekord Polski w chodzie na 20 km. Tutaj też regularnie spotykam się z ludźmi na treningach walkingowych - mówi mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. - Chodzimy dla przyjemności, dla sportu i dla zdrowia. I robimy to w grupie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płaski czyli zdrowy. Jak zadbać o brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:20
Zbliża się sezon plażowy, a nam o zimie przypomina tkanka tłuszczowa, która odłożyła się na brzuchu. - Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, żebyś go sobie wyćwiczył - przekonuje trener personalny Tomek Zaorski. 
rozwiń zwiń