Piknik Naukowy. Ile wody jest w naszym ciele?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:14
Już w najbliższą sobotę (21 maja) odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego tematem jest woda. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej sprawdzi, ile jest jej w nas. 
Ilość wody w ciele człowieka zależy od wielu zmiennych
Ilość wody w ciele człowieka zależy od wielu zmiennychFoto: Shutterstock.com/sdecoret

Ogórek zawiera 96 procent wody, banan 74, z człowiekiem zaś bywa różnie, na szczęście możemy to zmierzyć. Służy do tego specjalny przyrząd wyposażony w elektrody, który przyjedzie również na Piknik Naukowy. Podczas badania stajemy na platformie z elektrodami, kolejne chwytamy w dłonie. Ręce rozsuwamy na boki, dzięki czemu impuls elektryczny lepiej przepływa przez nasze ciało i badanie jest bardziej miarodajne. 

Od czego zależy ilość wody w organizmie? 

- To, ile w nas jest wody, zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to wiek - mówi Agata Gaździńska, kierownik Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. -  Im jesteśmy młodsi, tym wody mamy więcej. Noworodki mają jej prawie 80 procent. Gdy jesteśmy dorośli to mamy około 60 procent, a z wiekiem zawartość wody spada do około 50 procent - tłumaczy. 

Zawartość wody w naszym organizmie zależy też od naszej płci. Kobiety mają jej mniej o około 10 procent, ale to też zależy od składu naszego ciała. - Kobiety mają mniej beztłuszczowej masy ciała, a mięśnie tej wody mają około 75 procent, zaś tłuszcz tylko 10 procent - wyjaśnia specjalistka. - Osoby otyłe mają zdecydowanie mniej wody, a te, które trenują, mają atletyczną budowę ciała, mają jej zdecydowanie więcej. 

Najwięcej wody jest w płynach ustrojowych: krwi, limfie, soku żołądkowym. Jeśli chodzi o organy, to najbardziej "wodniste" są wątroba, nerki i serce - zawierają około 80 procent wody, mózg - 75 procent. Co ciekawe, woda - i to aż 20 procent - jest też w naszych kościach. 

Czwórkowa reporterka Marta Zinkiewicz zdecydowała się na segmentowy pomiar masy ciała, który sprawdził wewnątrzkomórkową i zewnątrzkomórkową zawartość wody w jej organizmie. Marta Turczyńska, asystent w Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości, wyniki naszej reporterki - 59,2 procent wody w organizmie - ocenia jako prawidłowe.  


Posłuchaj
04:44 czwórka czat czwórki 16.05.2022.mp3 Ile wody zawiera ciało człowieka? Jak nawadniać organizm? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Ile należy pić?

Na zawartość wody w naszym ciele wpływa też nawadnianie. Mówi się, że należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie, jednak to też nie jest takie proste. - Wydaje się, że możemy wypić 1,5 litra rano i mamy z głowy. To tak nie działa - mówi rozmówczyni Czwórki. - Musimy się nawadniać regularnie, małymi porcjami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by pić 30 ml wody dziennie na kilogram masy ciała. Zależy to również od poziomu naszej aktywności fizycznej, ale też od pogody za oknem - dodaje. 

Szacunkowe dzienne zapotrzebowanie na wodę to 0,7-2,5 litra w przypadku dzieci i 2-3 litry u osób dorosłych. Bez jedzenia człowiek może przeżyć miesiąc, bez wody - tydzień. 

Na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stanowisku Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej każdy z nas będzie mógł sprawdzić zawartość wody we własnym ciele, a nawet dowiedzieć się, jak zrobić domowy izotonik. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 16.35

pj

Czytaj także

SUP, czyli wiosłowanie na stojąco - spróbuj na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:21
- To nie jest trudna dyscyplina sportu, w każdym wieku warto zacząć ją uprawiać - mówił instruktor Jan Sadowski z SUP Academy. Woda jest motywem przewodnim 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda, szklanki, zlewki i fake newsy na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:39
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 21 maja. Tematem wydarzenia jest woda. Nie zabraknie jej też na stanowisku Fundacji Marsz dla Nauki. Ale co tam robią fake newsy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypłocz będzie gwiazdą 25. Pikniku Naukowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 16:34
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 21 maja. Tegorocznym tematem jest woda. To doskonała okazja dla skrzypłoczy, żywych skamielin, żeby zabłysnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy piasek może się zachowywać jak woda?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:05
Tego można będzie się między innymi dowiedzieć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie 21 maja. Tegorocznym tematem wydarzenia jest wszystko, co związane ze związkiem o wzorze H₂O.
rozwiń zwiń