Breakdance. Dla tych, którzy nie lubią tańczyć w parach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:40
- Breakdance to taniec, w którym nie liczy się schemat, tylko kreatywność. Przy dobrej muzyce jesteś w stanie wytańczyć prawdziwe show - opowiada mistrz Polski w tej dyscyplinie, Bartek Zimny.
Nauka tańca breakdance odbywa się w szkołach tańca nowoczesnego, ale także na salach treningowych razem z instruktorem
Nauka tańca breakdance odbywa się w szkołach tańca nowoczesnego, ale także na salach treningowych razem z instruktoremFoto: TheDigitalArtist/Pixabay.com

Taniec superbohaterów

- Jako dziecko marzyłem, żeby być superbohaterem. Takim jak Batman albo Superman. Chciałem wykonywać te wszystkie akrobacje i breakdance miał mi w tym pomóc - wspomina trener i tancerz.  – W tamtym czasie treningi na siłowni wydawały mi się nudne, a kręcenie na głowie zupełnie nie - śmieje się gość Czwórki.

Breakdance narodził się pod koniec lat 60. XX wieku w Bronksie w Nowym Jorku, a do Europy przybył ze Stanów Zjednoczonych pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Wymaga od tancerza świetnych predyspozycji fizycznych, dobrej kondycji, a także wysokiego poczucia rytmu, ale też wiele daje w zamian. - Trening breakdance wzmacnia wszystkie cechy motoryczne. Tu liczą się taniec, parkiet i akrobacje. Człowiek jest rozciągnięty, szybki, zwinny i wytrzymały - podkreśla rozmówca Piotra Galusa.

Euforia z kręcenia się na głowie

W tańcu breakdance dominują ćwiczenia izometryczne, takie jak na przykład stanie na rękach. W tej dyscyplinie bardzo dużo zależy od ciężkiej pracy, ale widać wymierne efekty wytrwałości i cierpliwości. - Ostatecznie, kręcąc się na głowie, po prostu odczuwasz euforię - mówi gość Czwórki i dodaje, że sam trenował codziennie. – W breakdance nie jest potrzebna siła statyczna, tylko eksplozywna. Chodzi tu o dynamiczne ruchy, wyrzuty i wyskoki. Puszczałem muzykę, freestyle’owałem i sam wymyślałem sobie kroki.

Trening pod okiem zawodowca

Bartek Zimny oprócz breakdance’a ćwiczył także kalistenikę. W 2029 roku wygrał Ogólnopolskie Zawody Breakdance Break Generation i został mistrzem Polski. - Musiałem przebyć długą drogę, żeby dojść do tego etapu. Przez wiele lat odpadałem przy kolejnych etapach, aż wreszcie się udało – opowiada. – Do zawodów przygotowywałem się z trenerem i to jemu zawdzięczam to, że udało mi się przełamać złą passę. Uważam, że ćwiczenia pod okiem instruktora to najlepsze rozwiązanie dla każdego zawodnika.  Bo on zawsze zauważy to, czego my nie widzimy, albo nie chcemy widzieć – podsumowuje.

Sprawdź także:

W pierwotnej formie breakdance był dziki, nieobliczalny, każdy go tańczył, jak chciał. Być może już wkrótce to się zmieni, bo w 2024 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu ten sport będzie już jedną z konkurencji.

Posłuchaj
09:57 CZWÓRKA 4 bieg - breakdance 12.08.2022.mp3 Breakdance - sportowa zajawka czy styl życia? Rozmowa z Bartłomiejem Zimnym (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Bartłomiej Zimny (Bartek z Pasją, instruktor i mistrz Polski w breakdansie)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 tysięcy i ani kroku mniej. Trening z Robertem Korzeniowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 18:40
- Na Polu Mokotowskim w Warszawie ustanowiłem rekord Polski w chodzie na 20 km. Tutaj też regularnie spotykam się z ludźmi na treningach walkingowych - mówi mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. - Chodzimy dla przyjemności, dla sportu i dla zdrowia. I robimy to w grupie.
rozwiń zwiń