Odżywki i suplementy diety dla młodych - jaki mają wpływ na organizm?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 22:30
Młodzi ludzie trafiają na siłownię z różnych pobudek. Najczęściej chcą zrzucić wagę lub odwrotnie - szybko zbudować masę. Niektórzy próbują iść na skróty, stosując odżywki, suplementy i hormony. Sprawdzamy jakie może to mieć konsekwencje. 
Ćwiczenia siłowe dla nastolatków, to temat wciąż dyskusyjny
Ćwiczenia siłowe dla nastolatków, to temat wciąż dyskusyjnyFoto: shutterstock/SERGEI BRIK

- Należy rozróżnić słowo odżywka od słowa suplement, bo odżywka  ma odżywiać. Natomiast suplement to coś, co uzupełniamy, bo czegoś nam brakuje - tłumaczy Maciej Koźmiński, lekarz medycyny sportowej. - Mogą to być elektrolity, mogą to być suplementy, które zawierają węglowodany czy materiały energetyczne. Mogą to być wreszcie suplementy, które mają za zadanie poprawić nasze zdolności do wysiłku, a takim suplementem - zupełnie legalnym i działającym - jest kofeina. Oprócz tego jest kreatyna i białko, a także wodorowęglan sodu.  

Specjalista zwraca uwagę, że najważniejsza dla młodych ludzi jest zbilansowana dieta. - Młody człowiek jest w stanie dostarczyć sobie pożądane składniki, np. białko, z pożywienia - tłumaczy. - Oczywiście jeżeli będzie to prawidłowo ustawione dieta.

Najlepiej, żeby była ona opracowana przez fachowca, który profesjonalnie dobierze dietę uwzględniając wiek młodej osoby, jego wagę, uwarunkowania fizyczne, a także rodzaj aktywności i obciążenia organizmu. Wiele porad można znaleźć także w sieci - trzeba jednak zwracać uwagę na rzetelność poszczególnych stron. - Internet jest pełen różnego rodzaju źródeł, przeliczników i tabelek, według których można zobaczyć ile gramów mają poszczególne produkty. Możemy także sprawdzić jaką te artykuły mają zawartość białka - wyjaśnia specjalista. - Może wtedy się okazać, że odżywka białkowa jest zbędna, ponieważ ona już nie wniesie nic do statusu anabolicznego. Trzeba pamiętać, że niedobór czy nadmiar poszczególnych wartości może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

Rozmówca Piotra Galusa, zwraca uwagę, że absolutnie nie należy sięgać po sterydy anaboliczne. - Musi to jasno wybrzmieć - sterydy anaboliczne i wszelkie środki dopingujące to są substancje nielegalne - podkreśla Maciej Koźmiński. - Ich posiadanie, sprowadzanie i ich obrót są nielegalne. Także ich przyjmowanie. Osoba, która uczestniczy w tym procederze podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Zobacz także: 

 

Sterydy anaboliczne w organizmach młodych ludzi mogą działać bardzo niekorzystnie i być wyjątkowo groźne. - Jeśli młody człowiek jest jeszcze przed zamknięciem nasad wzrostowych, to podanie steroidów spowoduje zatrzymanie dalszego wzrostu kości, czyli wzrost zatrzyma się w tym momencie, w którym jesteśmy - tłumaczy ekspert. - Tu warto zauważyć, że nie powoduje tego sam trening siłowy, bo takie opinie też krążą, ale stosowanie sterydów anabolicznych.


Posłuchaj
28:24 Czwórka/4Bieg - odżywki i suplementy diety dla młodych 17.03.2023.mp3 Maciej Koźmiński, lekarz medycyny sportowej o stosowaniu przez młodzież odżywek i suplementów diety (4Bieg/Czwórka)

 

Gość Czwórki podkreśla, że negatywnych skutków działania sterydów jest więcej, mają one bezpośredni wpływ na układ hormonalny. - Podanie każdej nadmiernej ilości musi zakłócić funkcjonowanie organizmu. Te substancje mogą spowodować, że przestaną być wydzielane własne hormony organizmu, takie jak testosteron - zauważa Maciej Koźmiński. - To zaburzy proces dorastania i dojrzewania, co może mieć konsekwencje w przyszłości: będzie mogło prowadzić do bezpłodności. Także te substancje powodują, że jeśli ktoś ma skłonności do agresji, to mogą być te cechy wzmocnione. Stosowanie sterydów może także prowadzić do rozwoju nowotworów.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Maciej Koźmiński (lekarz medycyny sportowej)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 16.16

aw

Czytaj także

Idziemy na siłownię! "Trener pomoże osiągnąć nasze cele skuteczniej"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 17:20
- Proces przemiany naszego ciała powinien być dobrze zaplanowany. Trzeba wiedzieć, że będzie to oznaczało zmiany w naszym życiu. Musimy znaleźć czas, by na siłowni pojawić się dwa- trzy razy w tygoniu - mówił trener Michał Bukraba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deep work. Jak skutecznie pracować z ciałem, ale i umysłem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 11:04
Transowy bit, zaraźliwa energia, hektolitry potu i miliony straconych kalorii - tak działa deep work. To trening funkcjonalny, połączenie ćwiczeń statycznych, dynamicznych i technik oddechowych.
rozwiń zwiń