Bezpieczeństwo na rowerze. "Nie ścigaj się, świeć przykładem"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 20:00
1 czerwca w Wilkowicach w Ritę Malinkiewicz i Katarzynę Konwę wjechał samochód osobowy. Obie kolarki w stanie bardzo ciężkim trafiły do szpitala. 
Audio
  • Jak przygotować się do bezpiecznych wakacji na rowerze? (4 bieg/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/monticello

Zobacz także
rower podróż mężczyzna wieś 1200.jpg
Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Ścieżka jest do jazdy, nie do ścigania

Ten wypadek pokazał, jak poważna jest sytuacja rowerzystów na polskich drogach i jak ważne - przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. - Kask to podstawa, nie wsiadajmy bez niego na rower - apeluje Ewa Kołodziej. - Jeśli chcemy trenować, na róbmy tego na ścieżce rowerowej. Ona służy do przejazdu, a nie do wyścigów "ścieżkowców".

Świeć przykładem

Kolejnym elementem wyposażenia rowerzysty są światełka i odblaski. - Używam ich przez cały dzień, bo dają mi gwarancję, że kierowcy zobaczą mnie na drodze. Nawet w ostrym słońcu - tłumaczy. - No i oczywiście sprawne hamulce. To kolejna niezwykle ważna rzecz, o której musimy pamiętać.

Posłuchaj
bmx rower 1200.jpg
Szymon Godziek: mimo izolacji cały czas mam energię do działania

Zabierz rower do "doktora"

To wszystko należy sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, który w tym roku wystartował nie w marcu, tylko w czerwcu. - Dobrze by było, gdyby nasz sprzęt obejrzał ktoś z serwisu. Osoba, która się na tym zna, będzie w stanie właściwie wyregulować hamulce i powie nam, czy nasz rower nadaje się do jazdy - mówi gość Czwórki. - Taka usługa może kosztować 200-300 złotych, ale pamiętajmy, że ta kwota rozłoży się na kolejne kilka miesięcy - dodaje.

Wiele pojazdów i jedno prawo dla wszystkich

Rozmówczyni Piotra Galusa przyznaje, że także rowerzyści "mają swoje za uszami". - Część z nas ma skłonność do ścigania się i jeździ szybciej niż 25 km/h. A tego absolutnie nie powinniśmy robić. Zdarza się, że rowerzyści podróżują w dużej grupie, której auto nie wyminie na drodze. Tymczasem kodeks mówi o maksymalnie 15 osobach w kolumnie - przypomina Ewa Kołodziej. - Wymagajmy od siebie tego, czego wymagamy od innych. I kierowców, i rowerzystów obowiązuje to samo prawo - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość audycji: Ewa Kołodziej ("Ministra Kolarstwa i Sportu")

Data emisji: 05.06.2020

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Pilates cię nudzi? Spróbuj ćwiczyć piloxing

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:05
- Dyscyplina łączy elementy boksu, tańca i pilatesu. Jest atrakcyjna głównie dla kobiet i naprawdę daje mnóstwo energii - zapewnia instruktorka Justyna Kaźmierczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rockout Workout. Ćwicz jak muzyk kapeli rockowej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:50
Nowy system treningowy Pound Rockout Workout to zajęcia ruchowe do muzyki rockowej. To zaskakujące połączenie fitnessu z grą przy pomocy specjalnie wyważonych pałeczek perkusyjnych, które zostały zaprojektowane specjalnie do ćwiczeń. 
rozwiń zwiń