Płaski czyli zdrowy. Jak zadbać o brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:20
Zbliża się sezon plażowy, a nam o zimie przypomina tkanka tłuszczowa, która odłożyła się na brzuchu. - Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, żebyś go sobie wyćwiczył - przekonuje trener personalny Tomek Zaorski. 
Sposób na brzuch - to nie tylko ćwiczenia, ale też odpowiednia dieta.
Sposób na brzuch - to nie tylko ćwiczenia, ale też odpowiednia dieta.Foto: shutterstock.com/Paisit Teeraphatsakool

Sześciopak nie jest dla każdego

- Na rzeźbę brzucha wpływa nie tylko rodzaj ćwiczeń, ale też genetyka. I naprawdę są tacy, którzy mimo olbrzymich starań, nigdy nie doczekają się kaloryfera, bo nie mają do tego odpowiednio ułożonych mięśni - wyjaśnia gość Czwórki. - Nie zmienia to jednak faktu, że ruch i dieta to jest to, od czego powinniśmy zacząć pracę nad brzuchem.

Kiedy człowiek, który prowadzi siedzący tryb życia, rusza się niewiele, spożywa normalne posiłki, ale nie przygląda się temu, co je, nagle zmienia swoje nawyki, to funduje organizmowi szok. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach wraca do starych zwyczajów. -  Jeśli siedzimy cały dzień w biurze, a nasza jedyna aktywność to jeżdżenie windą, wieczorem nie powinniśmy zjadać pizzy, bo wiadomo, że ona odłoży nam się w tłuszcz. Ale jeśli ćwiczymy regularnie, albo rekreacyjnie jeździmy na rowerze, to w takie dni nie musimy bać się kalorycznych posiłków - mówi Tomek Zaorski. Ćwiczenia na mięśnie brzucha nie są trudne do wykonania, ale na początku mogą łączyć się z dużym wysiłkiem. - Oczywiście pierwsze skojarzenie to są tradycyjne "brzuszki", ale ja polecam ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, na przykład na taśmach TRX oraz ćwiczenia w różnych pozycjach - na leżąco, w zwisie - podpowiada rozmówca Piotra Galusa.

Posłuchaj
13:48 CZWÓRKA 4 Bieg - brzuch 08.04.2022.mp3 Ćwiczenia na płaski brzuch (4 bieg/Czwórka)

Nie daj się leptynie

Płaski brzuch to także kwestia odpowiedniej diety, bo w odchudzaniu nie jest najważniejsze redukowanie kalorii do minimum, ale dostarczanie ich w odpowiedniej ilości i co bardzo ważne - jakości. Chodzi o to, by nie chudnąć za szybko. To jest niezdrowe i grozi efektem jo-jo. Jeśli mamy dużo do zrzucenia, nie da się tego zrobić na raz, trzeba podzielić ten czas na etapy.  - Leptyna to jest hormon głodu, sytości i spalania tkanki tłuszczowej albo możliwości jej deponowania. W momencie, kiedy nasza "krata" na brzuchu kryje się za zimową kufajką, to mówimy o leptynooporności, czyli zaburzeniach apetytu i utrudnionej możliwości utraty tkanki tłuszczowej - wyjaśnia dietetyk Jakub Mauricz. - Żeby się nie poddać temu hormonowi, nie należy robić zakupów na pusty żołądek. W kuchni natomiast polecam podawać posiłki na mniejszych talerzach. Złudzenie optyczne, ale działa.  

Posłuchaj
07:38 CZWÓRKA 4 Bieg - dieta 08.04.2022.mp3 Co jeść, żeby nasz brzuch był w formie? (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Tomek Zaorski (trener personalny), Jakub Mauricz (dietetyk)

Data emisji: 08.04.2022

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Trener Remigiusz Stachelek radzi, jak mieć szczupłą sylwetkę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 13:20
Przedwiośnie to czas, w którym popełniamy najwięcej błędów w dbaniu o szczupłą sylwetkę. - Na siłowni mieszamy treningi, nie znamy właściwej kolejności wykonywania ćwiczeń i odchudzamy się na siłę - wyjaśnia Remigiusz Stachelek i podpowiada, co zrobić żeby mieć lepszą sylwetkę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Dziurska o formie "last minute": obróci się przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:00
- Nie jestem zwolenniczką szybkiego odchudzania. Taka nagła metamorfoza prawdopodobnie i tak obróci się przeciwko nam - przekonuje trenerka Kasia Dziurska.   
rozwiń zwiń