Kreatywna Europa - budżet do wykorzystania

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 14:00
Program Kreatywna Europa ma zagwarantowane 1,5 miliarda euro na lata 2014-2020. Dzięki temu już dziś można się starać o dofinansowania dla filmów, festiwali, wystaw i innych inicjatyw artystycznych.
Audio
  • Kto może się starać o fundusze z programu Kreatywna Europa i na czym ten program polega (Czwórka/Europejski Lunch)
Kreatywna Europa - budżet do wykorzystania
Foto: ec.europa.eu

Nowy program Kreatywna Europa przez najbliższe 7 lat będzie radował miłośników kultury i sztuki. W latach 2014-2020 programy Kultura i Media (znany miłośnikom kina) będą występowały pod wspólnym szyldem: Kreatywna Europa. - W ostatnich latach dobre filmy europejskie zawsze w napisach miały znaczek programu Media, czyli były z niego dofinansowywane - opowiada Anna Hieropolitańska z biura programu Kreatywna Europa. - To program, który służył do promocji europejskiego kina, pomagał w jego dystrybucji.
Granty przyznawane były również na festiwale, imprezy związane z teatrem, tańcem, muzyką. Ponad 200 polskich instytucji wzięło udział w tych projektach.
- Myślę, że Polacy coraz lepiej korzystają z różnych programów. Polska często jest partnerem w projektach, choć rzadziej jest liderem - mówi Anna Hieropolitańska. - Chętnie po korzyści płynące z unijnych programów sięgają Francja, Niemcy czy Anglia. Włosi są rekordzistami w ilości składanych wniosków, choć ich skuteczność nie oszałamia. Bułgarzy stawiają zaś na jakość, dzięki temu udaje im się uzyskać większość środków, o które się starają.
Z programu Kreatywna Europa mogą korzystać wszelkie inicjatywy artystyczne, ale i instytucje czy wydawnictwa. Posłuchaj "Europejskiego Lunchu" i  dowiedz się w jakich wydarzeniach pomagały unijne fundusze.

(pj/kul)

Czytaj także

Litwa - mały kraj o wielkim potencjale

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:00
Wiarygodna, rozwijająca się i otwarta Europa - pod tym hasłem odbywała się prezydencja Litwy w Unii Europejskiej. To pierwszy kraj byłego ZSRR, który stanął na czele wspólnoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014 z nową walutą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:00
Od 1 stycznia Ryga będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury. Jej mieszkańców z nowym rokiem czeka też zmiana waluty - Łotwa dołącza do strefy euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodych nie interesują wybory do europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:30
Znamy już termin najbliższych wyborów do Parlamentu UE. 25 maja Polacy wybiorą 51 posłów, którzy będą nas reprezentować w strukturach Unii. Warto wiedzieć na kogo głosujemy.
rozwiń zwiń